“A” Sınıfı Satış Oyuncusu Alma Sanatı

 • En iyilerini işe alıyor ve iyi satıyorsanız, arkasında karlar gelir.

  Örgüt yönetimlerinin ilk ve en önemli görevi, işleri için doğru insanları bulma ve onlarla birlikte çalışmaktır.  Karlılık ise tüm şirket/markaların satışta işe alımların için bir işarettir.  Sağlam bir işe alım programınız var ancak yeterince iyi satış insanlarını işe alınamıyorsa, İK politikanızda -daha fazla- satış vizyonu desteği alın. Program, İK işe alım teknikleri dışında satış işe alımlarında sanatsal yaklaşımlar içeriyor.

 • +7

  SAAT

Seminer; 4 bölüm

 • 01. HAZIRLIK “NE İSTİYORSUN ?”

  ♦ A sınıfı satış oyuncusu nedir?Hesaplamaları..
  ♦ İşe almada kullanılacak silahlar,
  ♦ Ümit verecek adayları bulma,CV kontrol listeleri
  ♦ Kurum ve satış ekip kültürü analizler,
  ♦ İK testlerin hangisini önemli?
  ♦ Rol bayrakları inşa etme
  ♦ Görüşme çerçevesini ve ortamını hazırlama

 • 02. GÖRÜŞME / “KARŞILAŞMA ANLARI

  ♦ İlk anlar,Karşılama, neleri boş vermeli?
  ♦ Sorular,amaçlar ve sorgulama tarzı seçimi,
  ♦ Vasıf /tarz /mesleki hedef belirleme
  ♦ Son işe yönelik sorular,
  ♦ Görüşme yalanlarını tercüme etme,
  ♦ Görüşmeyi kapama

 • 03. KARAR ALMA / “DÜŞÜN,TAŞIN”

  ♦ Referansları kontrol etme sanatı,
  ♦ Korelasyon ve nedensellik ayrımı,
  ♦ Karar alma matrisi,
  ♦ Satış yönetimleri adayda ne arar?
  ♦ Karara kimler katılmalı?,

 • 04. TEKLİF VE TAKİP “BAŞARDIĞINI SANMA…”

  ♦ İş teklifi nasıl yapılır?
  ♦ Ücret teklifi ve açıklama anları,
  ♦ İşteki ilk anlar, deneme süresi belirleme,
  ♦ Takip; ilk gün,ilk hafta, ilk 90 gün ve ilk yıl
  ♦ Veda mülakatı-işten çıkarma,
  ♦ Neden işte kalır veya ayrılırlar?

 • Becerilerin Güçlü Alanları Bulma…

  Programda, adayınızın satış DNA’nıza uygun olup olmadığını, niteleyici öğrenme tarzlarını ve motivasyon alanlarını keşfetmeniz de akıllı çözüm önerileri bulacaksınız…

  • BİREYSEL OLARAK …

   • Gerçekleri ortaya çıkaracak sorular hazırlama
   • “Başarılı karar alma” İşe alma süreç yönetimi
   • İş kültürü analizi ve görüşme pazarlanması,
   • Görüşmeci-aday beden dili ,etki yaratma
   • Sektöre özel aday belirleme ve araştırmaları,
   • Aday yetkinlik ve önceliklerini belirleme
   • İş sürecinde maliyetleri hesaplama & tasarruf

   Program Bir İK ve satış lideri olarak program sizin için bir fırsat içeriyor mu? Etkinlik takviminde en uygun zaman ve şehir için kendinize ön kayıt oluşturun.

   KARMA ETKİNLİK TAKVİMİ
  • ÖRGÜTSEL OLARAK …

   • Adaylar kuruluş kültürüyle en uyumlu bulma
   • Neden eski işlerini neden terk ettiler?
   • İş tanımlarının ötesinde çalışmaya istekleri
   • Çalışma temposu ve raporlama yapısı kurumauygun mu?
   • Yapıcı eleştiriyi kabul etme tarzları
   • Güven ve acil ilişki kurma yetenekleri
   • Ve dahası!

   Program yeni insanların aranıza katılmasına vesatış kadroların oluşturulmasında bir fırsat içeriyorsa, kurumsal teklifinizi alın.

   KURUMSAL İLETİŞİME GEÇİN

PROGRAM MESAJI

 • Sunucu; Soner Duray

 • Sorun

  Satış insanlarının işe alma görüşmesi, çoğu zaman anlamsızdır.
  Evet, pek çok durumda, zamanınızı, paranızı ve işinizi asla dönüştürmeyecek olan “kötü” satış insanlarını işe alma çabası harcadığınız anlamına gelir. Ya da daha kötüsü, uzun vadeli organizasyon sağlığınıza zarar verebilir.  Satış iş görüşmesi, satış yeteneğinin potansiyelini belirlemek, uyum sağlamak ve beklentileri belirlemek için önemli ve güçlü bir fırsat olarak düşünülmelidir. Ne yazık ki, insan önyargıları sayesinde, satış insan görüşmeleri nadiren bu hedeflerin yerine getiriyor.Program insan ön yargılarının üstesinden gelmek ve organizasyonları dönüştürmek için satış yeteneklerini değerlendirme ve gerçek  tanımlamanın araçları ve yolları olarak geliştirildi.

  Önemi

  Satış İnsanı önemlidir ..

  Satışçılar, ve müşteriler iş kavramını belirlerken karşılıklı çeşitli alım-satım oyunları sergiler. Marka/şirket  “Değeri” Satışını temsil eden satışçıların arasında ilişki “çoğu zaman benzer” bu alım satım oyunları sergiler .  Satışı Temsil eden kişi, burada gerçekte Bir “Satış Oyuncusu” “dur.
  Oyunun başından sonuna kadar olan başarı / başarısızlık Satışı temsil edenlerin, müşterisiyle geliştirdiği ilişki derinliğe bağlıdır. Çünkü, satışın % 57′ si bireysel temasla başlar.

  Maliyet

  Göz ardı edilenler…

  Satış ekipleri oluşturmada,alınacak kişinin iş mülakatına ayrılan zamanlar, işe alma idari, oryantasyon, eğitim maliyetlerini hesap edilebilir. Hatalı bir satış oyuncusu alımda oluşacak ciro üretkenlik kaybı, potansiyel bir müşteri memnuniyetsizliği,takım içi sorunların maliyeti hesap edilmez. Seminer programın “Ana” anlaşma noktalarıyla, sadece İK ve satış yönetimleriyle değil örgütün tüm taraflarıyla, başarılı kurumsal tarzların oluşturmasına katkı sağlar.

  Maliyetleri hesaplama gerekli…

  Seçim

  “Mikrobu Kapmış” Oyuncuları bulmak,

  İnsan kaynaklarının yeni satış oyuncusu adaylarınızı bulma, görüşme ve değerlendirme aşamalarından geçirdikten sonra (fazla testin zararı yoktur); İK tekniklerinden farklı teknikleri kullanmak gerekir.Satış yönetimlerinin sezgileri ve doğru zamanlama ile bir çok kez adayı irdelenmelidir. Yeni adaylarının sadece iyi ve farklı olması tek başına yeterli değil, içindeki akıl sesinizin “deneyimi yetersiz” ama sezgilerinin “sakın kaçırma” diyebilmesi gerekir. Bu fırsatları kaçırmayın…

“UFUK AÇICI” BLOGLAR

 • Program hakkında …

  PROGRAM SUNUCU; MESAJ

  İŞE ALIMIN ‘PAHALI’  HATALARI..
  İK ve satış mesleğinde çalışanların diğer meslek gruplarında ve insanlarından “çok önemli” farklılıkları var. Önemli farklarından biri; her iki meslek alanı insanla uğraşır ve ürettiği sonuçlar ilk başta subject değerle dayanır. Program meslek alanında insanların iş farklılıkları gözetilerek ve ölçme, değerlendirme ve testler (fazla testin zararı yoktur) dışında, gerçekte en uygun satış insanlarını bulmak (tam tersi de olabilir) ve onlarla iyi takımlar oluşturmak üzerine tekniklerin nasıl sanatsal tarzlarla gerçekleştirilebileceği üzerine kurgulandı.

  Program sırasında edindiğiniz teknik ve bilgiler kendi alanınıza insanları seçerken daha az hata ile alımlar yapmanızı sağlar. Programın sonunda edindiğiniz bilgileri işinizde uygulayarak, yanlış insanların çalıştığı süredeki yarattığı yüksek maliyetler, kötüleşen müşteri ilişkileri /kayıpları ve satış ekibinin geri kalanlarında olumsuz etkilerinden de kurtulmuş olacaksınız. Sizin seçim başarınız, doğru insanın satış ekibine katılmasıyla yüksek kazanç, moral ve harika müşteri ilişki deneyimleri getirecek.

  SEMİNERDEN BAZI TÜYOLAR...

  Program içeriği iş hayatınızda kullanabileceğini kılavuz bilgiler, taktik ve yöntemler içermekte… Program, klasik mülakat tekniklerinin ötesinde yeni seçim mimarisi oluşturmanız sırasında “bilimsel geçerliliği ilkesiyle” bambaşka seçenek sunuyor. Daha önce aklınıza gelmeyen / yada bildiğiniz ancak gerçek bilgi kaynağına bir türlü oluşamadığınız içeriklerle karşılaşacaksınız…

  Aday hakkında karar verirken, ekiple uyumlu olup olmadığı nasıl belirlerim?
  Kendi iş kültürü nasıl belirlerim? İşe almada paydaşları işin içine sokabilirim?
  Özelleştirilmiş rol şartnamesi nasıl oluşturulur?
  Görüşme öncesi CV kontrol etme ve kümülatif sınıflamada bir liste kullanabilirim?
  Görüşme amacına uygun soru kümeleri nedir? Hangi görüşme tarzı seçmeliyim?
  CV Referans bilgilerinde, hangi hallerde dışına çıkmalıyım?
  Ulaşamadığım Referans kişilerin bana geri dönüşünü nasıl sağlarım?
  Karar vermeden önce “en iyisi bu” diyeceğim, karşılaştırmalı bir rapor çıkarabilir miyim?
  İş Teklif nasıl yapılır? İlk iletişimlerde tarzım ne olmalı? Ücret tartışması yapılmalı mı ?
  Görüşmede sezgisel veriyle mi yoksa algoritmaya göre mi karar vermeliyim?
  En iyi (ve kötü) görüşme zamanlaması nedir?

  KİMLER KATILMALI ? KATKILAR..

  Öncelikle insan kaynakları ve satış liderlerinin katılması öneriyoruz. Ancak iş hayatında birlikte çalışacağı insanları belirlemede rolu olan her düzeyde yönetici, ekip lideri ve uzmanlarının katılması gelecekte başarılı ekipler kurmalarında kılavuz bilgilere ulaşmalarını sağlar.

  BU PROGRAM İŞ YAŞANTISINDA OLAN HERKESE İHTİYAÇ OLABİLİR?

  Aradığınız insanı nerede bulursunuz? Nasıl onlarla başarılı iletişime geçilir? Ayağınıza gelen fırsatları nasıl değerlendirirsiniz? Eski şirketten çalışan veya arkadaşınızla çalışmalı mısınız?

  KATKILAR

  Program sırasında öneri ve yöntemleri önerilerde bulunan master “kurum kültürü analizi”, “CV kontrol listeleri”, Adaylarla yapılacak ilk temas, görüşme ve olumsuz sonuç bildirim “Mail şablon örnekleri” paylaşılacak. Master listeler ve program özeti katılım sonrası mail adresiniz PDF dosya olarak kayıtlı mail adresinize ulaştırılır.

  Program sonunda adınıza düzenlenmiş “Katılım Sertifikasyon” alırsınız.

  Program bitiminden işlerinizle ilgili özel sorunları yöneltebilir ve 7 süre içinde uzaktan iş koçluğu desteğini ücretsiz olarak alabilirsiniz.

  KAYIT NASIL YAPILIR? İNDİRİMLER..

  1 – Karma katılımcılı programlar için öncelikle bireysel olarak katılmak için sizin için en uygun şehir ve tarihi belirleyin. Bunun için ETKİNLİK TAKVİMİ‘ ne bakınız.

  2- Sizin için uygun olan program için ÖN KAYIT OLUŞTURUN .Ön kayıt sırasında herhangi bir koşul ve sizi bağlayıcı unsur yoktur. Takvim ve şehir size uygun değilse, gelecek programlardan haberdar olmak için aynı sayfadan kendinize “UYARI OLUŞTURMA” ile hatırlatıcı düzenleyebilirsiniz. Zamanı geldiğinde size hatırlatma yapılır.

  3 – DD-Business , temsilcileri Ön kayıt süresi sonunda size en uygun katılımcı profilini belirlemesi ardından sizi “KESİN KAYIT” işlemleri için davet edecektir. Bu mesajı almadıysanız üzülmeyin, bir sonraki tarih ve program için sizi bekleme havuzuna alıyoruz.

  4- Kesin kayıt işlemlerinden sonra tek yapacağınız, program saati ve yerinde buluşmak.. Bizler sizin iyi bir zaman ve program geçirmeniz için çaba içerisinde olacağız. Bundan emin olabilirsiniz.

  5- Ön kayıttın açıldığı döneminde erken kayıtlarda özel indirim teklifi yer alabilmektedir. İndirim takibi için site veya sosyal ağları takibe alın. İndirim tekliflerini kaçırmayın

 • KATILIM

  ÖN KAYIT OLUŞTURUN


  PROGRAM:
  1 Gün saat 9.30 ile 17.30 saatleri arası (Molalar dahil)

  KATILIM ÜCRETİ :
  1600 TL / kişi

  ( KDV,Toplantı ikram ve Öğle yemeği dahil)

  BİREYSEL 
  Şehir ve zamanı belirleyin
  ÖN KAYIT OLUŞTURUN

  KURUMSAL
  Kurum içi çalışanlarınıza özel semineri için iletişime geçin.
  (Minimum 20 katılımcılı)
  TEKLİFİNİZİ İSTEYİN

YAKLAŞAN BULUŞMA

BU PROGRAMLARDA
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR