Yeni Satış yöneticileri için Öneriler; Bilmeniz Gerekenler

Satış yönetici olmak çoğu zaman  bir meydan okumadır. Çünkü bir satış yöneticisi çok insanla mücadele eder. Eğer bir mücadele yoksa belki de bundan da endişelenmelidir.

Yeni satış yöneticiler ,Çoğu zaman diğer şirket yöneticilerinden destek alamazlar. Çoğu zamanda, yeni satış yöneticiler diğer yöneticilerinden aldıkları desteğe dikkat etmez.

Yeni yöneticiler işleri değiştirmede genellikle acele ederler. Çünkü yöneticilerin yaptığı şeyin (hızlı karar alma) bu olduğunu düşünüyorlar.

Yeni yöneticiler, geçmişte kendilerini başarılı kılan şeylerde  acele ederler! Tabi ki satış yapmak, iş yapanların performansını en üst düzeye çıkarmak iştir. Ancak, yeni başladıkları bir şirkette yapmaları gerekenleri yapmıyor ya da insanların en çok ihtiyaç duydukları şeyleri yapmıyorlar.

Çok sayıda yeni yönetici ilk 90 günlerinde başarısız olur, ancak asla bunu bilmezler.

Belki işlerinde yönetici olarak kalabilirler, ancak kariyerlerinde ilerleyemezler. Maalesef, başarısız da olabilirler. Bu nedenle şirketlerde en hızlı değişimler satış yöneticilerindedir. (görev süreleri 18 aydan azdır ve düşmektedir.) Bu ortalama, çok kısa sürede genel olarak yeni satış yöneticilerden kaynaklanır.

Peki yeni yönetici ne yapar?

Bazı düşünceler:

İşi bilin ve farklı olduğunu da bilin.
Satış yöneticisi olarak ilk işiniz, daha önce yaptığınız her şeyden farklı. Bunu unutmayın. Eğer her zaman yaptığın şeyi yapmaya devam edersen, bunu daha yüksek bir seviyede yapmak dışında, her şeyi yanlış şeyi yapıyorsundur. İnsanlar ve şirketin süper bir satış elemanına ihtiyacı yok, bir satış yöneticisine ihtiyaçları var!

Burada ki  fark ekibinizdeki her bir kişinin performansını en üst düzeye çıkarmaktır. Kendinizi tekrarlamayın. Satmak sizin işiniz değil, o iş takımınızın işi. Bu, yeni anlaşmalara katılmayacağınız ve onları  desteklemediğiniz anlamına gelmez, tabi ki o bölümde çalışıyorsanız işiniz satmaktır . Takımınızdaki insanların işlerini yapmalarına izin verin! İşlerini en üst düzeyde yapmalarına nasıl yardımcı olduğunuza odaklanın.

Yöneticinizin beklentilerini anladığınızdan emin olun.

Ekipteki profesyonellerinizin performansınızı nasıl değerlendireceğini de bilin. İnsanları tanıyın. Onların kim olduklarını anlamak için zaman ayırın. Onları neyin tahrik ettiğini, umutlarını ve hayallerini öğrenin. Güçlü ve zayıf yönlerini anlayın. Onların beklentilerini anlayın, ancak sadece bunlarla  sınırlandırılmayın. İşlerinin ne olduğunu düşündüklerini öğrenin – gerçekten bilmeyebilirler, performans beklentilerini anlayamayabilirler (Kota yapmak bir iş tanımı ya da tam bir performans beklentileri kümesi değildir). Her kişiyle, performanslarını en üst düzeye çıkarmak için ne yapmanız gerektiğini öğrenin.

İnsanlarına satışa hizmet ettiğini bilin, onlar size hizmet etmiyorlar. İnsanlarınızın başarılı olması durumunda sizinde başarılı olacağınızı unutmayın.

Sayıların bütünlüğünü bilin.

Yeni yöneticilerin “sayılarını” anlamadıklarını görünce şaşırmayın. Kotaları bilebilirler, performansını bilebilirler, ancak başka sayıları bilmiyorlar. Sayıları neyin harekete geçirdiğini ve bütünlüğünü bilmiyorlar. Yanlış şeyleri ölçüyor olabilirler.

Sayıları bilmek demek, istediklerini bilmek demektir. Sayılar sorun değil, aslında bütününde sorunların nerelerde olabileceği yerlerin gösterir. Bu problemleri çözmek için, neyin işe yaramadığını anlamanız, sayıların altına dalmanız ve ardından durumu düzeltmek için ne yapılması gerektiğini anlamanız gerekir.

Müşterilerini tanıyın.

Kim olduklarını, insanların ve şirketinizin beklentilerini anladığınızdan emin olun. Şirketiniz ve tüm çalışanlarının satış ekibi dışında dahil) tutum ve algılarını anlayın. İş sürücülerini anlayın, piyasaların yapısını, neyin onları harekete geçirdiğini ve başarılı olmalarına nasıl yardımcı olduğunu anlayın.

Şirketinizi ve işlerin nasıl yapıldığını öğrenin. İşinizin büyük bir kısmı kendi şirketinizdeki işleri yapmanıza (veya şirkette iyi niyetle dağıtılan dikkat dayanıklılıklarından korunmalarına) yardımcı olur. Performansı en üst düzeye çıkarmak için sizin ve ekip araçları, sistemleri, süreçleri, programları nasıl olmalıdır? Düşünün.

Şirket içinde “destek” yapınızı oluşturun.

Sizin ve ekibiniz için kritik olan ilişkileri ve işbirliklerini kurmanız için yardım ve desteğe ihtiyaç duyacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
X