Satışta, başarısız olmasının ilk 6 nedeni

Satış yaşantısında birçok satış yöneticisi ve çalışanından, bir başarısızlıkla karşısında düzinelerce neden bulabilirsiniz. Gerçi nedenler konusunda birçok kılıf bulunabilir veya kullanılabilir, ama gerçek nedenleri sayılamayacak kadar çok değildir.

Bizim, satış profesyonellerin başarısız olmalarına “ilk ve asıl” altı nedeni olduğuna inancımız var.

Aşağıda yazan nedenleri okurken, kendi satış yaşantılarınız da başarısızlıklarınızı engellemek ve

ortaya çıkan başarısızlık durumlarında kimin suçlu olabileceği ile ilgili başlıklar hakkında sizlerde bir düşünün lütfen.

# 1: Ürün veya hizmet “inanç” eksikliği

Bir satış profesyonelin başarısız olmasının en belirgin ve kolay nedeni gerçekten ne sattığı bilmiyor olması ve yaptığına inanmıyor olmasıdır.

Gerçek tutku ve inanç olmaksızın, satış umudunun kalıcı olması için çok zor olur.

Bugünkü modern ve eğitimli bir alıcıların dünyasında, eksik ve yanlış coşkuyla kurulan iş yaşantılarında ,bunlara satış aracı olarak bakmak hata olacaktır.

# 2: Bilimsel Satış Sistemi eksikliği

Ne kadar olursa olsun, sürdürebilir veri tabanlı bir satış sistemi olmadan başarılı olmak zor iş. Sahip olunan ürün inanç ve coşku aslında bir sistem ve taban olmadan, satışlar başarısızlık mahkûmdur. Satışta kanıtlanmış bir plan olmadan bir profesyonelin her gün satmak için dışarı gidiyor olması, bir direksiyon olmadan bir araba sürmeye çalışıyor olmasıyla aynıdır. Satış sistem eksikliği sırasında birçok profesyonel satışların iyi gitmesini umar. Sadece umuyor olmak, işe yaramazsa kullandığınız aracınızın tam olarak istediğiniz yere gitmesini dilerim. Ancak şunu unutmamak gerek, her zaman şans satıştan yana gülmez.

# 3: Eğitim Eksikliği

Buraya kadar her şey tamam olarak görünebilir. Yani ürün ve hizmet inançları var ve iyi satış bir sisteme sahibiz. Ancak, bu sistemin çalışması için uygun eğitim olmadan, başarılı olmakta çok zordur. Örneğin satış yaşantılarında etkileşimlerden kaynaklı kişisel eğitim açık alanlarının, zenginleştirilmesi ve becerileri kapatılmasının yanı sıra, tüm satış profesyonellerinin, bilimsel oyun planlarının takip etmek için eğitimli olmalıdır. Satış yönetimleri, çoğu zaman kendi satış profesyonellerinin ne olduğunu bildiğini, nasıl bir eylem planı ortaya koyabildiklerini ve onların satışları sırasında nasıl yaklaşım gerçekleştireceğini bildiğini varsayalım. Ama kabul etmek gerekir, ayrıntılı satış süreçlerinin ardında,eğitim eksikliği olmamasına rağmen tecrübe eksikliği olan birçok satış insanları da var. Her zaman iş,sadece eğitim özelliğinde de değil. Eğitim eksikliğinin tecrübe ile tamamlanması gerekir.

Posted in:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
X