Satış Yönetim Stratejileri: Doğrusunu bul, İşe al, Geliştir..

Büyük satış temsilcileri mi doğmuş mu? Bu sürekli bir tartışmadır ve biri hareketsiz sonuçlara varmak için hiç bitmeyen bir yol haline gelir. Onu gerçekten incelediğinizde (ve insanların bunu yok etmesini sağlayın ), karizma ve güven gibi doğuştan gelen niteliklerin zaman içinde kasıtlı uygulamalarla geliştirilen becerilerden daha önemli olup olmadığına dair çevrelerin içine girme riski taşırsınız.

Satış liderlerinin yeni işe alımlarında ne aradıklarını ve daha sonra bu yeni çalışanları eğitmek için kullandıkları stratejileri belirlemek için, 150’den fazla satış yöneticisi ve satış etkinleştirme lideri araştırdık. Raporun tamamını burada okuyabilir veya satış temsilcilerini işe alırken liderlerin çoğunun bulduğunu düşündüğümüz üç ana düşünce okulunun bir özeti için okumaya devam edebilirsiniz.

Okul # 1: “A” Oyuncularını bulma/ katılımı

“Bir ağaca tırmanmak için hindi yetiştirmeye çalışabilirsin, ama muhtemelen bir sincabı işe almaktan daha akıllıca olur / Soner Duray”

Büyük satışçıların doğduğu, yapılmadığı kanaatinin yöneticileri, belirli becerilere öğretilemeyeceğine inanma eğilimindedir – en azından doğal yetenekleri olmayan birinin gerçek süper yıldızlara ayak uydurabileceği ölçüde değil. Bu zihniyeti benimseyen örgütler, başlangıçtan itibaren “A” oyuncularını aramaya başlayacaklar. Anket yaptığımız yöneticilerin ve destekleyici liderlerin yaklaşık% 15’i bu pakete düştü.

Bu düşünce okulunu yansıtan bir işe alım ve satış yönetimi stratejisini benimsemenin artıları ve eksileri:

Artıları:
Alınan yetenek tipik olarak başarının uzun bir sicilini elde eder, böylece yere doğru koşarlar.
Bu millet, doğuştan gelen yeteneklere güveniyor, bu yüzden hiçbir eğitim gerekmiyor.

Eksileri:
Organizasyonlar bu şekilde işe giren diğer kişilerle sıkı bir rekabet içinde. Sonuç olarak, satış personelini çekmek ve elinde tutmak için en yüksek maaşları, avantajları ve avantajları bir zorunluluk haline getirir.
Rakipler sürekli olarak şirketin en iyi yeteneğini satın alırlar, bu nedenle istenmeyen aşınma riski artar.

Okul # 2: Eğitim ile “A” Oyuncuları geliştirin

Tekrar tekrar yaptığımız şey biziz. Mükemmellik bir eylem değil, bir alışkanlıktır.

Eğitimi ciddi şekilde alan insanlar büyük başarılar elde etmek için sık sık devam ediyor ve eğitim zihniyetine sahip kuruluşlar da sık sık yapıyorlar. Bu şirketler, dahili öğrenme ve geliştirme programlarının yanı sıra uzmanlar ve danışmanlar dışında sözleşme yapma konusunda çok fazla odaklanmaktadır. Anket yaptığımız daha büyük bir dilim, eğitime yüksek performansın anahtarı olarak (% 22 civarında) vurgu yapmaktadır.

Bu düşünceyi yansıtan bir işe alım ve satış yönetimi stratejisinin artıları ve eksileri:

Artıları:
Eğitim, satış ekibi kültürü ve grup performansı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.
Ayrıca, satış personelinin , satın alma süreci boyunca içgörü sağlaması için alıcının iş sorunlarıyla ilgili stratejiler yapmak gibi pratik yapan şeylere odaklanmasını da artırabilir . Bu çabalar, daha iyi müşteri konuşmaları ve deneyimleri ile daha iyi gelir performansı ve marka eşitliğine yol açmaktadır.
Büyük eğitim programlarına sahip satış organizasyonları, satış elemanlarını profesyonel olarak daha kapsamlı bir şekilde geliştirir ve bu da istenmeyen aşınma olasılığını azaltır.

Eksileri:
Eğitim pahalı ve planlanması zor, bu nedenle zamanla küçük dozlarda yürütmek genellikle mümkün değildir. Çoğu kuruluş, kısa süreler boyunca uzun süreli eğitime bel bağlamak zorunda kalmaktadır, bu da onları takımlarının aşırı yüklenme ve “eğitim yorgunluğu” üretme riskiyle karşı karşıya bırakmaktadır.
Organizasyonlar, sürekli değişen beklentilere ayak uydurmak için sürekli olarak yenilikçi eğitim uygulamalarını arayan çok fazla enerji harcarlar.
Eğitim programlarının periyodik olarak etkili kalması için yenilenmesi gerekir, bu nedenle eğitim için büyük bir bütçe gereklidir.

YAZININ DEVAMI>>

Posted in:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
X