Satış Sizin İçin Ne Anlama Geliyor?

Satış deyince hiç düşünmeden ilk aklınıza ne geliyor? Peki bir dakika düşünme süreniz olsa “satış” kelimesine ne anlam yüklersiniz.  Biz her zaman bu kelimenin karşılığını bulmak için birlikte olduğumuz satış yöneticileri bu soruyu soruyoruz.

Çok farklı yanıtlar alıyoruz.

Satış ikna süreci eylemde bir umudu elde etmektir.
Satış ihtiyacı bulma ve bu ihtiyacı karşılamadır..
Satış için para mal veya hizmetlerin bir alışverişidir.
Satış müşteri ile anlaşma yoludur.
Satış bir sanattır .
Satış bir bilim dalıdır.
Satış bir işlemdir.
Satış ilişki yapısıdır.
Satış istişare bir süreçtir.
Satış zorlu bir süreçtir.
Satış bütünüyle güven ile ilgilidir.

SONUÇ; “SATIŞ” kelimesine herkesin farklı bir bakışı var .

Gökyüzündeki ne kadar yıldız varsa, satış kelimesini de bir o kadar tanımı var.

Sen önce satışı tanımla sonra o tanımı göre yap.

Bu kadar basit bir sorunun yanıtını almak neden önemli olabilir? Çünkü… siz satış ne olduğunu tanımlarsanız, koyduğunuz bu tanım nasıl sattığınızı etkileyecektir. Eğer ki satışı bir sanat olduğunu düşünüyorsanız, o zaman o sanatı büyümeye çalışacağız. Satış şansını artırmak için, önündeki engelleri aşmak için yaratıcı yollar bulmaya çalışacağız.

Eğer satışı bir bilim olarak tanımlıyorsanız o zamanda, daha fazla satış için bilimsel araçlar üzerinde çalışacağız. Satışın tümüyle ilişkiler bağı olduğunu düşünüyorsanız, büyük ihtimalle sizin satış umudunuz, anlamlı duygusal ve bilişsel bağlantılar üzerinde kurulacak demektir.

Satış yöneticilerin yaptığı satış tanımlaması, bazen satışı sona erdirebilir.

Satış yöneticileri genellikle satış temsilcilerine satış konusunda inançlarını empoze eder. Onlar her satışçıya kendi örneğiyle “Mini ben” çalışmalarını ister. “Elbisen benim gibi, hareketlerin benim gibi, konuşman benim gibi.. ve satışı benim gibi yapın.” Aslında bunlar genellikle satış gerçekliğin farkındalığının ve daha üst seviyede bir iş felsefesi ortaya çıkmasını önler. Sonucu ise büyüme ve mesleki gelişimi engeller. Satış, tıpkı bir heykeltıraşın şekilsiz bir taştan bir güzel heykeli çıkana kadar yaptığı şekillendirme gibidir.. Satışta bir empoze yapılırsa, bir heykele şekil vermeden o boşlukları doldurmuş olursunuz.

Satış araçlarına baktığımızda daha iyi bir yol var mı?

Posted in:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
X