Satış Sanat mı, Bilim mi? Her ikiside…

Bir satış insanı olarak çalışmak veya müşterilere satış yapan küçük bir işletme sahibi olmak ilginç bir yaşamdır. Çünkü her gün farklıdır ve satış süreci beyninizin farklı bölümlerini kullanmanızı gerektirir.

Satışta iyi olan insanların farklı kişilikleri vardır – Onlar insan odaklıdır; ilişkiler kurma konusunda tutkulular ve insanlarla konuşmaktan hoşlanırlar ve iyi dinleyicileridir ve büyük kişilikleri ve manyetik karizmaları vardır. Satış insanı olarak başarılı olmanın tek yolu  değildir. Diğer satış insanlar daha analitik çözümler ve yaklaşımlar bulur. İnsanları gözlemlemede ve insanları neyin işaretlediğini anlamada harikalardır. Süreç odaklıdırlar ve satış döngüsünde çalışma ve anlaşmayı sonlandırma için daha bilimsel, matematiksel yönelimleri vardır.
Bu başarılı satış kişilikleri türlerine göre bölümlenebilir, satışla ilgili başka  açısındanda düşünülebilir:

Satış bir “sanat” ya da “bilim” midir?

Farklı kişilik tiplerinin başarılı olabilmesi gibi tek bir sonuç “ya da” tek bir yanıt çıkmaz. Satışa en başarılı yaklaşımlar, her ikisini de birlikte ele alır: Satış iyi bir sanat ve bilimdir.

Satış Sanatı

Satış  diğer sanatlardan herhangi biri gibi , kendi içinde birkaç öğe barındırır.. Yaratıcılık, inisiyatif ve iyi bir iş akışına sahip olması gerekir. Sanatçıların dünyaya yeni bir şey getirmesi gerektiği gibi, hiçbir şeyden başlayarak, satış elemanlarının sıfırdan başlaması ve bir şeyler yapması gerekir. Sanatçılar, tutku ve kendilerine olan inançları körükleneyerk, bir eser çıkarır. Aynı şekilde, en iyi satış insanlarının bazıları güçlü bir tutku ve özgüven ruhuna sahiptirler – yaptıkları işe inanırlar ve çevrelerindeki insanlara güven verirler. İyi satışçının, varlığında olmak bir sanatçıyla olmak gibidir – etraflarındaki evreninde (iş çevresi) dalgalanmalar yapan karizmatik insanlardır.

Satış Bilimi

Öte yandan, daha bilimsel olan satış unsurları da var. Satış, bilimsel yöntemi olan bir süreçtir – disipline ve detaylara dikkat gerektirir. En iyi satış çalışanları sadece ilişki kurmakta iyi değiller, uzun vadede iş aramaları ve araştırma yapar. Uzun vadeli araştırmalar yapmada, metodik, detay odaklı, tekrarlı çalışmalar yapmakta başarılılar. Satış işinde, satış akışı içinde çalışırken, zaman içinde belirli sonuçların belirli bir yüzdesini nasıl bekleyeceğinizi öğrenirsiniz – her aşamasında belirli dönüşüm oranları- Bu, satışın bilimsel yönünün bir parçasıdır: sayılarla ne yapacağınızı yapacağınızı bilmek, süreçde nasıl iyileştirmeler yapacağınızı bilmek, daha iyi sonuçlar elde etmek için satış adımınızı nasıl hassaslaştıracağınızı bilmek gibi..

Birlikte Sanat ve Bilim Getirmek

Başarılı satış insanları, sanat ve bilim yelpazesinin her iki yanından olabilir – ancak en iyi satış yapan insanlardan bazıları, her iki özelliği de nasıl birleştireceğini bilir. Satış başarısının her bir unsurunda kimse tek bşaına büyük olamaz, ancak satışların hem “sanat” hem de “bilim ”ini bir şekilde birleştirirseniz gerçekten başarılı olursunuz. Örneğin, insan ilişkilerinin “sanatsal” unsurlarında çok iyiyseniz ve müşterilerle buluşurken karizmatik bir güç olursanız, satış dönüşüm oranlarınızı inceleyerek ve yeni yöntemlerle denemeler yaparak “bilimsel” becerilerinizi geliştirmeye çalışınız. Sessizlikle yeni iş ilişki ve aramaları yaparken ve satış sürecinizi analiz etmede bilimsel yönlerden de iyi olun.

Satış, çok karmaşık ve benzersizdir.

Çünkü hem insanın en büyük hem de sanat ve bilim alanlarının unsurlarını birleştirir. Satışta mükemmel olmak için, insan davranışlarını,ve karar verme sürecini ölçme, değerlendirme analitik yanını ve bunların çoğunlukla duygusal anlar olarak görmelisiniz ve  önemsemelisiniz. Kendi performansınızı artırmanın ve insanları etkilemenin yanı sıra, yeni yaklaşımları ve yöntemleri test ederek satış sonuçlarınızdaki küçük hareketleri ortaya çıkarmakla  ilgilenmeniz gerekiyor. Satış işinde olmak, her gün yaratmak ve öğrenmek için harika bir fırsattır. İnsanları önemsiyorsanız ve organizasyonları iyileştirmekle ve kariyerinizde ve dünyada daha büyük bir fark yaratmakla ilgileniyorsanız, satış, kendi benzersiz yolunuzda başarılı bir “sanatçı-bilimci” olmanın mükemmel bir yoludur.

Posted in:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
X