Satış Psikolojisi ; Mesajlarınızı Olumluya Dönüştürecek 4 Kritik İpuçu

Yeni müşteri gelişimleri sırasında satışı temsil edenlerin, konuşmaları ve anlaşmaları sırasında geliştirdikleri olumlu eylemler satışın başarısı için önemli bir kaldıraçtır. Bu eylemler ister E-posta yoluyla, ister telefon ya da yüz yüze görüşmeler sırasındaki olsun, satışta 4 kritik ipucunu kullanmanız o insanları müşteri yapmaya yardımcı olacaktır.

İpucu 1 – Satışta çizeceğiniz çerçeve yola dikkat edin.

Bir dakika için şöyle düşün. Bütün işlerde olduğu gibi satışta da bir proje üzerinde ortaklıklarla yapılır. Yapılan satış anlaşmasında müşteriye yüksek sorumluluk (bu riskte olabilir) olduğunu söylerseniz müşterinizden kararlarını almasında zorluk ve yüksek direniş görebilirsiniz. Öte yandan, işin kontrolü bir çoğunun onda olacağını da hissettirmeniz, o kendini daha rahat hissetmesini sağlayacak ve satışın sonunda sizde kendinizi bir o kadar daha özgürleştirici görünebilirsiniz. Yüksek sorumluk veya kontrolün onda hissettirme durumu aslında her iki durumda da, aslında satış sorumluluklarında aynı proje hakkında konuşuyor olacaksınız. Ama bunu aktarma sırasındaki mesajınız farklı tepkilere neden olur – pozitif veya negatif.

Kullandığınız kelimelere dikkat edin. Ne tür kelimeler duygusal karışıklığa neden olur düşünün. Konuşma yapan önce satış umudunun karşısında oluşabilecek potansiyel reaksiyonları düşünün ve bundan emin olun.

İpucu 2 – Mesajınızı Kısa tutun

Kimse uzun soluklu ,satıcı jargonlarıyla dolu satış mesajı okumak ve duymak istemiyor. Çoğu zaman satış temsilcilerin akıllı veya daha bilgili büyük sözler kullanmaya başladığınızda bile kötüdür. Sonunda, müşterileri kaybetmede, ağdalı mesajlar yüzünden bu kadar kolay olmamalı, çünkü müşteri kazanmak kolay olmuyor.

Vermek istediğiniz bilgileri, gönderdiğiniz mesajın okuyan için kolayca sindirmesi ve belkide hızlı bir şekilde harekete geçebilmesi için mesajınızı mümkün olduğunca kolay okunabilecek şekilde olmalı. Müşteriniz, ofiste geçirdiği uzun bir günün ardından evine giderken, otobüs yolculuğu sırasında bunu akıllı telefonda e-posta okuma olduğunu düşünün. Mesajınız, kısaca göz atılabilir ve okunması kolay olursa, etki yapma olasılığı tek umut.

Önemli noktaları ve tercih işlemlerini vurguladığınız dan emin olun. Onlara altı çizilecek veya hedef noktalarını kullandığınızdan emin olun. Kısa paragraflar tutarak, satırlarda boşluklar eklemeyi deneyin.

Onlara evrensel iyi terimler CRM veya ROI gibi, sektöründe bilinen kısaltmaları kullanmayın. Mesajınızı sekiz yaşında bir çocuğun bile anlayabileceği kadar basit olun.

İpucu 3 – İnsanlarla karşılaşmak için meydana çıkmaktan korkmayın.

Satış olabilmesinde en değerli şeylerden ikisi kalın deri ve kısa bir hafıza vardır. Kötü tutumla, size insanlar yanıt verecektir. Satışın adımlarının doğru ve ileri gitmesi önemli. Satış anlarında sadece işini yapıyorsun Bunu unutmayın. Satışta size olumsuz yanıt veren her bir kişi için daha 50 yakın iletişim ve ikna çabanız olabilir. Bunu unutan bir çok satıcı aşamaları gözardı etmiyor. Bazen harika satışın bir yolu, müşterilerin zorlu olması gereğidir.

Bir satış uzmanı olarak her zaman zayıf geri dönüş ve yanıtlar almak istemiyorsanız, durumu iyi okumak ve onların arka planında biraz bilgiye sahip olmalısınız. Bir satış umuduyla, müşterilerinizle ilk temasta kullanabileceğiniz bir örneği paylaşalım.

Merhaba [Ad],

Sizi Maalesef rahatsız ettim . [Uzmanlık 1] ve [2 uzmanlık] alanlarımız hakkında sohbet etmek ve sizinle tanışmak için bir kaç dakika zaman ayırmamızın yararlı olacağını düşündüm . [Marka / Şirket] miz [uzmanlık] alanlarda işleri son derece iyi yapıyor.

Posted in:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
X