Zor insanlarla ‘gerçek’ işbirliği nasıl elde edilebilir? 5 başlık..

3. Kişisel hikayeleri paylaşın

Ayna nöronlarını aktive hale getirmenin ve bağlantıları derinleştirmenin başka bir yolu, kişisel hikayeni paylaşmaktır. Sosyal bağlantıları iyi olan insanlar, duyguları başkalarından daha iyi planlayabilir, düşünebilir ve düzenleyebilirler.
Düşünme şeklimizi şekillendiren hikayeleri anlattığımızda, bu hikayeler duyan karşıda kişi üzerinde aynı etkiye sahip olabilir. Soner Duray’a göre , “Bir hikaye anlatan kişinin beyni ile onu dinleyen kişinin beyniyle senkronize olabilir.” Beynin düşünme kısmı beynin duygusal kısmının yanı sıra aktive edilir?
Biz karşımızdaki dinleyicinin beyninde fikirleri, düşünceleri ve duyguları nasıl kurabiliriz? Hikayelerimiz başka bir insanla rezonansa, beyinlerimiz hizalı hale gelir. Ortak bir anlamı paylaşabilmemiz (hikaye aracılığıyla) diğer konularda iletişim kurmayı kolaylaştırır. Unutmayın, iletişimler tek yönlü bir bilgi akışı değildir, diyalog kurmak daha da başarılı hale getirir.

Sizin için nasıl çalışır ?
Bir olay veya karar hayatınızı veya hedefleri nasıl etkilediğini gösterirse, hikayeniz daha fazla etkiye sahip olacaktır. Karşılaştığınız bir mücadeleyi açıklayın, yaptığınız seçimi neden yaptığınızı açıklayın, sonuçları açıklayın ve deneyimlerinizden öğrendiğiniz bir dersi paylaşın. Şunu tamamlayın ve dinleyiciyi, “Kendinizi böyle bir kavşakta bulup bulmadığınızı bilmiyorum” gibi bir şey ekleyerek onun görüşünü bildirmesine davet edin.

4. Tırmandırmandırmayın

İnsanların kendi  dünya görüşleriyle çatışan bilgileri gördükleri veya duydukları zaman, akıl ve mantıkla başa çıkan beynin alanları uyuşmaya başlar (Drew Westen, ” Siyasi Beyin ” adlı kitabı)  Ve saldırgan saldırıları düzenleyen beynin parçaları harekette geçer.
Bir sorgulama başladığında, mantık durur. Bu nedenle ikna da durur. Bu bir kavgaya dönüşür ve bu durum başka bir duygu getirir. Bu noktada, kim doğru ya da yanlış söylediği kimsenin umurunda değildir. Bu tarz, başarısızlığın  en emin bir yoldur. 🙁

Sizin için nasıl çalışır ?
İddialarınızı verilerinizle destekleyin. Ciddiye alınmak istiyorsanız, güvenilirliği olan ve araştırmalarla desteklenen bilgileri kullanın.
Potansiyel bir tartışmayı ya da anlaşmazlığı, “Haklısınız” diyerek ortadan kaldırabilirsiniz. Bu, diğer insanın kendi bakış açısıyla örtüşmese bile, kendi bakış açısına saygı göstererek durumu hemen etkisiz hale getirir. Bir başka kişi silahsızlandırıldığında, “Nasıl hissettiğinizi (veya düşündüğünüzü) görüyorum, ama bu duruma bakmanın başka bir yolu…” gibi bir şeyle takip edebilirsiniz.

5. Yüksek ahlaki zemine itiraz

Çoğu insan zihinsel dayanıklılığında , etrafındaki insanların beyninde neler olup bittiği hakkında “duygusal olarak” daha az bilinçli  veya farklı düşünceler hakkında daha az ilgili olabilir..

Sizin için nasıl çalışırız:
Anlaşılması güç olan değerli motiflere veya evrensel gerçeklere itiraz etmeye çalışın. Eğer bir “kendi kendine hizmet” güdüsüne itiraz ederseniz, dinleyiciye içsel bir tatmin sağlar. Zor insanın başarı, bağlılık veya güç tarafından motive olup olmadığını belirleyin . Başarı odaklı insanlar, mükemmelliğin değerlendirildiği somut işlerde çalışmak gibi. İlişki odaklı olanlar gruplar halinde çalışmak ister. Son olarak, güce güdülen kişiler sorumlu olmayı ve kişisel tanıma ihtiyaç duymayı tercih ediyor.

Makaleyi beğendiniz mi? Öğrenmenin keyfini çıkarın Çevrenizde sevdiğiniz insanlara da paylaşın. Paylaşmak Güzeldir.
DD-Business.com yaşamınızda ufuk açıcı makaleler yayınlamaya devam ediyor. Sosyal ağlarını takip eder ve beğenirsen, ileride çok daha harika şeyler öğrenebilirsin.
İletişimkonularında meraklı ve kişisel gelişimlere açıksanız , Sizi P2P prgramlarına göz atmanızı ve katılmanızı öneririz.

Posted in:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
X