Zor insanlarla ‘gerçek’ işbirliği nasıl elde edilebilir? 5 başlık..

Polis sorgulamaları, “nadiren” sakin ve abartısızdır. Sorgulamaya katılan polis , sakin (iyi polis) ve zaman zaman da sert (kötü polis) olabilir.  Televizyonlarda ve özellikle polisiye flimlerde gördüğümüz gibi sorgulama şekilleri sanıldığı gibi ateş püsküren / baskıcı / kötü davranan sorgulamacı şeklinde değildir. Nedeni basit: Sorgulamayı yapan polisin amacı, zanlıyı sadece düşüncesinde görmediği noktaya kadar sakinleştirmek, aynı zamanda soruşturması ile işbirliği yapmayı kabul etmesini sağlamaktır.

Savaşı, savaşmadan da kazanabilirsiniz

Bu strateji, modern gündelik hayata da uygulanabilir. (Sun Tzu -Savaş Sanatı)

Bu asla bir suçluyla aynı yola girdiğiniz veya yeni bir savaşa gireceğiniz anlamına da gelmez.. Bunu, iş yaşamında girişimciler, işletme sahipleri veya iletişimciler, işlerini yapmak için “gerçek” işbirliğine ihtiyaç duyacağı müşterileri ve kendi ekip üyelerinde bunu tarzı her zaman kullanır.

Şimdi,  zor insanlardan “gerçek” işbirliği nasıl edinilir. Buna bakalım..

1. Unutmayın, ilk tepkimiz işbirliği yapmamaktır.

Günümüzde çoğu işte başarı, başkalarıyla güçlü işbirlikçi ilişkiler geliştirme yeteneğini gerektirir. Arkadaşlığı güçlendirmek ve daha fazla fırsat yaratmak için ortak ilgi alanından güçlü bir hoş bir noktaya daha erken konuşun.
Anahtar kelime “daha erken” dir ve işte bu yüzden: Duygusal limbik beyin sistemimiz hayatta kalmaya dayanır. Tek amacı bizi güvende tutmaktır, bu yüzden çevremizdeki potansiyel tehditleri uyarır. Hayatımızda ortaya çıkan bilinmeyen ya da tehdit için ilk tepkisi kaçmaktır!
Açıkçası, yeni ya da farklı olan her şey bizim güvenliğimiz için bir tehdit değildir, fakat limbik beyin sistemi bunu bilmiyor. Dahası, olaylar ve insanlar arasında ayrım yapmaz. Karşılaştığınız bir birey hakkında olumlu bilgi olmadan, limbik beyin sistemi sizi o kişiye güvensizlik konusunda uyarır . Bu bilinçaltında, düşünmek için zamanınız olmadan önce olur.

Sizin için nasıl çalışırız?
• İnsanların sizinle işbirliği yapmasını zorlaştırmak için hızlı bir şekilde hareket edin, böylece doğuştan gelen içgüdüyü olumsuz etkileme zorluğunu hafifletebilirsiniz.
• Bir başkasının fikrine saldırma, öyle yaparak onları bir savaş ya da olumsuzluk zihniyetine sokar. Tavsiye – Savaşmadan düşmanın direncini bozun.
• Arkadaşça başlayın. Dikkatini dostane bir şekilde yaparsan, onları silahsızlandırırsın. Aynı zamanda onları savunma amaçlı bir duruşa veya pozisyona gitmekten alıkoyamaz.
• Saygı göster. Ne kadar saçma olursa olsun, karşınızdaki kişinin bakış açısına saygı göstermeye çalışın

2. Yüz yanıtlarını kontrol edin

Beynin başkalarına bağlanma ve onunla ilişkisi, başkalarının arkasında belirli bir amacı olan bir eylem gerçekleştirdiklerini gördüğümüzde ortaya çıkan bir dizi ayna nöronları aracılığıyla gerçekleşir. Örneğin, birisinin zevkle gülümsediğini gördüğümüzde, ayna nöronlarımız da yanar ve geri gülümseriz. Beynimiz, karşımızdaki kişinin duygularını paylaşmayı seviyor.
Zor insanlarla işbirliği yapmak istediğimizde yüz ifadelerinin bu kadar önemli olmasının nedeni budur. Birinin bir duygu yaşadığını gördüğümüzde, beynimizdeki aynı devreleri harekete geçirir.

Sizin için nasıl çalışır?
Yüz ifadelerinizi kontrol edin. Böylece sadece diğer kişiye karşı olumlu bir tepki gösterirsiniz. Ayna nöronları duygularınızı kaydedecek ve otomatik beyin tepkisi sizden uzaklaşmayacak.
Unutmayın, sohbette duygusal yanıt her zaman için en kolay yoldur, bu yüzden söyleyeceğiniz şeylere dikkat edin ve diğer kişinin sizinle işbirliği yapmasını istiyorsanız bunu nasıl söyleyin.

YAZININ DEVAMI>>

Posted in:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
X