Sinir bozucu İnsanlarla Nasıl Çalışabilirsiniz?

Yakınızda birlikte çalıştığınız bir iş arkadaşınız canınızı sıktığı, sinir bozucu davranışları sizi sinirden dişlerinizi sıktığınız anlar olmuştur. Sakinleşmek için derin nefes alırken kendinize ‘’sakin ol-sakin ol’ bile diyor olabilirsiniz.

Bu sinir bozucu durumu Her ne kadar bu durumu paylaştığınız bir arkadaşınız ‘bunu kafana takma’ dese de siz dişlerinizi sıkmaya devam edersiniz. Bu rahatsız edici davranışlar bir süre sonra sizde daha yıkıcı bir etki yaratır. “Dikkat dağınıklığı”

Bu durumda ne yapacağını ve nasıl yapacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Her geçen gün daha fazlaca kinlenirsiniz.. Rahatsızlığı yok saymaya devam mı etmeli ve her şey yolunda gibi mi davranmalısınız? Yoksa O insanla bu konuda yüzleşmeli misiniz? Yoksa bunu bir üst yöneticisiyle mi konuşmalı mı? Belki çözüm için İK ile mi görüşmeli? Veya başka bir bölümde işe mi geçseniz?

Bu yazıda, insanların işyeri ilişkileri üzerinde yapabileceği kalıcı, sinir bozucu davranışların yarattığı olumsuz etkilere bakılım.

Bu rahatsızlık her ne kadar kişisel bir takıntı gibi gözükse de aslında bu tip raahtsızlıkları olupta, tıpkı sizin gibi çözümünü bulamayan iş arkadaşlarında olabilir. Bu takım moralleri ve performanslarıyla yakın ilişkilidir. Onlarla mücadele etmek için kullanabileceğiniz stratejileri de bu yazıda keşfedeceğiz.

Sinir bozucu Davranışın Etkisi

Sinir bozucu davranışı, sizi sık sık rahatsız eden ve sonunda enerjinizi ve moralinizi bozar bir kişinin can sıkıcı alışkanlıkları olarak tanımlanabilir. Örnekler şunları içerebilir:

• Telefonda yüksek sesle konuşma.
• İnsanlara daima müdahale eden bir kişilik tipi.
• Toplantılarda bir karışıklık yaratma uğruna müdahaleci tarz
• Toplantı sonrası ortalığın temizliğini başkalarına bırakma
• Başarısız bir belge ve dosyalama yönetimi
• Her zaman her şeye geç kalma
• Ağzını şapırdatarak yemek yeme
• Sık sık sigarayı bırakma söylemiyle sigaraya devam etmesi
• İşe uygun olmayan kıyafetler giyme.
• Ofiste Tırnak kesme veya tırnak yeme alışkanlığı.
• Sevdiği insanlara abartılı atıfta bulunmak.

Çoğu zaman, sizi çıldırtan bu basit gibi gözüken davranışlar önemsizmiş gibi algılanır. ve bu nedenle de hakkında bir türlü diyaloğa girilmez. Belki bir cesaret gösterip o meslektaşınızdan o davranışları yapmamasını veya yaptıklarını değiştirmesini rica ettiğinizi düşünelim. Ancak bu davranışlarının özellikle de başkasını rahatsız olmadığı (ortada kalma durumu) yanıtını da alabilirsiniz.

Hatta konu başka meslektaşlarınızın görüşünü de almaya kadar uzayıp gidebilir. Bunun yanıtı (çoğunlukla) kendilerini etkilemediği şeklinde olabilir. Bu sonuda sinir katsayınız artabilir. Karşı taraf için kendinizi de inceden incede bir “öldürme zevki” duyabilirsiniz.

Ancak bu tür sorunlara çözüm bulmamak sizi çaresiz, sönük ve sefil hissetmenize neden olabilir. Sonuçta, sinir bozucu küçük alışkanlık büyük bir oyalama haline gelebilir. ve kızgınlık ve kızgınlığın oluşmasına neden olabilir. Bu, kişisel ve ekip ilişkilerini tehdit edebilir ve üretkenliğinizi etkiler.

İşyerinde sinir bozucu Edici Davranışlarla Mücadele

Bu bölümde, bir iş arkadaşının tahriş edici davranışını incelikli fakat iddialı bir yaklaşımla ele almak için yedi ipucuna bakıyoruz.

Posted in:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
X