Özensiz yazıyı engelleme: 8 Redaksiyon ipuçu

Yazınızda yanlış bir kelime veya vurgu okuyanda korkunç sonuçlar oluşturabilir .
Önemli bir yazı ise, bunu  şansa bırakmayın.

Redaksiyon sürecinde hızlı Çalışma … büyük erdemdir.

Harika bir redaksiyon sonucu için aşağıdaki ipuçlarını izleyin…

1- ACELE ETMEYİN

Farklı bir işle uğraşırken ya da roman okuma hızıyla da yapamazsın… Örnek; Telefonda konuşurken yapamazsın.
Bu iş için gerekli zamanı ayırmanız.  Kendinizi biraz yavaşlatmak zorundasınız.

2- METİN BOYUTUNU ARTIRIN.

Belgeyi yazdırmadan önce her seferde tek satırı okumak hatayı bulmayı kolaylaştırır. Eğer bilgisayar ekranı üzerinde redaksiyon yapıyorsanız, belgeyi % 130 büyütün. Bu kanıtlanmış redaksiyon tekniğidir.

3- GERİYE DOĞRU OKUYUN.

Kısa metin parçalarını gözden geçirmede, kelimesi kelimesine geriye, sondan başa doğru okuyun. Burada kelime incelemesi zordur, dilbilgisi hataları da yakalamazsınız. Ama ‘kesinlikle’ yazım hatalarını yakalarsınız.

4- YÜKSEK SESLE OKUYUN

Yüksek sesle okumak, özellikle de dilbilgisi hataları duymanıza yardımcı olur. Düzenleme sırasında dilbilgisi kuralları üzerinde mükemmel bir kavrayış  ve düzenleme becerileriniz keskinleşir.  Sıklıkla önemli yazışmalar yapan kritik bir göreviniz varsa yazışma teknikleri konusunda biraz daha  geliştirme ihtiyacı  duyuyorsan. Sana bir önerimiz olur. “Yazılarının okuyanda nasıl bir etki yaratıyor?”  “Holistik Etkili” İş Yazışma Teknikleri  programına katılarak, gelişiminde bizden yardım alabilirsin.

5- RENKLERİ KULLANIN

Aynı belgeyi bir çok kişi gözden geçirirse, düzeltmeleri bulmak daha kolaylaşır. Burada değişiklikleri işaretlemek için, farklı renkler kullanın.

6- ZİHİN OYUNU OYNAYIN

Her cümlede bir hata vardır ve onu bulmak sizin işiniz. Eğer bulup, hatayı yok edebiliyorsan..
Bunun ödülü; Antalya 5 yıldızlı bir otelde tatil kazanacaksın! (şaka şaka)

7- ARKADAŞLARINIZI  KULLANIN

İş ortamınızda kendinize redaktör takımı oluşturun. Çoğu zaman, kendi bulamadığınız hatayı, başkası olabilir. Takımda bir kişi sizin yazı hatanızı buluduysa, kendinizi savunmayın ya da kızmayın. Müteşekkir olun.

8- STİL REHBERİ OLUŞTURUN

Kendinize ait stil rehberi oluşturun. Bu kurallarınızı özelleştirmenizde izin verir. Sıklıkla kullandığınız bazı öğeler, size referans sağlar. Eğer bir şirket yönetiyorsanız, şirket içi stil rehberi dağıtın. Hatta bu stil rehberinin yazışmalara yansımasını sağlamak için bilgisayarlarda yazı denetimi sözlüğünü özelleştirin.

Nasıl? Yazı günlük yaşantınızda kullanabileceğin yararlı bilgiler buldun mu? Görüşünü bilmek isterim. Aşağıdaki “bir şeyler yazın” kutuya mesajını bırakabilirsin. Ya da bilgilerden yararlanmasını  istediğin birileri varsa, sosyal ağlarından da paylaşabilirsiniz?

REDAKSİYON* Yazılmış bir metni dil, anlatım, içerik vb. yönlerinden gözden geçirip düzelterek yayıma hazır duruma getirme

Posted in:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
X