İşyerinde çatışmalı görüşmeler; Yöneticiler için 9 ipucu

İş yerinin her yerinde ( köşesinde) bir çatışma olur. Fakat sorunlar çözülemezse, daha da kötü şeyler de olabilir. İyi insanlar işten çıkar, moral bozulabilir ve bazen de şiddet bile patlayabilir.

Eğer bir yönetici iseniz, anlaşmazlıkların çözmede her zaman sizin arabulucu olmanız da gerekmiyor. İnsan davranışları hakkında bazı temel bilgileri anlamanız, dikkat etmeniz ve bunu (sanatsal tarz) uygulamasında ve kendinizi sorunu çözmek isteyen tarafsız biri olarak karşı tarafa izlenimle sunmak zorundasınız.

Asılda bu ticari yaşantının ( dokuz) anlayışı diyebileceğimiz  hususlardır. Ve bazı taktikleri de var, Şöyle ki:

1. İnsanların hikayelerini anlatmasına izin verin.

İnsanlar bir konu hakkında derin üzüntü içerinde olduklarında bir hikayeleri de ortaya çıkar. Bunu fark etmek en temel arabuluculuk ilkesidir ve hatırlanması gereken önemli bir şeydir. Evet, insanlar başta çatışma düzeyini artırmak için, akıllarındaki (kurguladıkları) konuşmaya seçerler. Bu sizin için iyidir. Çözümü bulmak için ihtilaf aşamasına geçmemelisiniz. Bazen,bu iletişimin sonunda “duyulduğu şey” hissetmek, öfkeli kişinin bakış açısını önemli ölçüde değiştirebilir. Artı, çalışanın hikayeyi anlatımında, çözümün doğal olarak ortaya çıkmasına izin veren yeni bilgiler ortaya çıkabilir.

2. Gerçeklik kontrolü sağlayın.

Çoğunlukla çatışmada, taraflar, büyük resmin ve onun etkilerinin gözünü kaybettikleri için küçük şeylere odaklanmışlardır. Arabulucu olarak, insanları dikkatlerini o küçük kum taneciklerinden uzaklaştırarak ve tüm sahile odaklanmalarını sağlayarak, insanları gerçeğe  dönmesini sağlayabilirsiniz. Bunu yapmak, şaşırtıcı bir hıza çözüme ulaşmasına yardımcı olabilir.

3. Gerçek engeli tanımlayın.

Her çatışmada kendinize sorun: Burada gerçek motivasyon faktörü nedir? Bu kişinin gerçekten bir çözümü kabul etmesini engelleyen şey nedir?
Engeli belirleyebileceğiniz zaman, kişinin belirli fikirlere nasıl tepki vereceğini tahmin edebilir ve görüşmeleri buna göre şekillendirebilirsiniz.

4. Zihin okumayı öğrenin.

Zihin okuması sihir değildir. Deneyimden doğan bir gözlem ve sezginin birleşimidir. Her bir aşamada, beden diline dikkat ederek ve sadece sözlerini değil, aynı zamanda sözlerinin ardındaki duygusal tonu yakından dinleyerek, bir tartışmayı nasıl gördüğünü öğrenebilirsiniz.

5. Çatışmak yerine işbirliği yapabilmelerinde yaratıcı düşünün.

Her çatışmada, rekabet etme arzusu ile işbirliği yapma arzusu arasında bir gerilim vardır. Diyalogda ortamı destekleyen sinyaller için uyanık olun. En yaratıcı çözümlerin doğduğu yer burasıdır.

6. Eğlendirmeyi reddederse, o kişiyi gündemden alın.

İzolasyon hareket yaratma eğilimindedir. Çoklu bir çatışmada arabuluculuk yaptığınızda,  bir kişinin sık sık sert bir yaklaşım benimsemede ısrar ettiğini, sunulan her çözümü uzlaştırma ve çözümü reddettiğini keşfedeceksiniz.
Öneri: Dikkat edin.. Çatışmadaki erkek (veya kadın) ayağa kalkar. ve çatışmadaki kişinin vücut etki alanına girmeye başlar. Endişe verici başka bir durumda;Başka bir şeylerle meşgul olma eğilimi gösterir. Bir  şekilde e-postaları aramaya ve göndermeye başladığını ve bir şeyleri arayışı içerisinde olurlar.  Algılanan gücünü etkisiz hale getirdiğinizde de,  Sizin müzakerecisi uzlaşma değerinizin artığını/ hızlandığını görürsünüz.

YAZININ DEVAMI>>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
X