İş konuşması nasıl bitirilmelidir? En yaygın 4 yer..

Günde yaklaşık 16.000 kelime konuşuyoruz. Doğal olarak, kullandığımız kelimelerimiz ve fikirlerimizin “özellikle” iş yerinde özel bir fark yaratmasını istiyoruz. Ve bunun gerçekleşmesi için, kelimelerimiz karşı tarafı eyleme geçmelidir.  Bunun için konuşmalardaki son kelimelerin , karşı tarafı harekete geçirici mesajla bitirmeliyiz. Böylelikle kapalı kapılar açılabilir.

İnsanların harekete geçmesini istiyor ve kapıların açılmasını bekliyorsanız, söyleyeceğiniz şey budur. (son kelimeler)

iş yaşantısında “bir şeyler sormak” söz konusu olduğunda ,sık sık tereddüt ortaya çıkabilir. Eğer konuşmalarda net bir istek yoksa, sözlerimizin havada kalmasına izin verilir – ve karşınızdaki kişinin bir sonraki adımı takip etmesini umulur.

İstediğiniz eylemleri yazarak her konuşmayı (yazılı veya sözlü) bitirmeniz gerekir. İster bir ağ görüşmesinde, ister koridorda, satış görüşmesinde veya e-posta sohbetinizde bir değişim olsun istiyorsanız insanlara mesajınızda, onların nasıl hareket edilmesini beklediğinizi /istediğinizi söyleyin.

1. AĞ İLETİŞİMİ

Ağ konuşmaları, iş dünyasına adım atmanın “ekmek ve tereyağı” dır. Net bir mesajla başlayın ve “sor” u takip edin. Bir iş toplantısında olduğunuzu ve firmanın insan kaynaklarında işi ilan ettiği bir yönetici ile konuştuğunuzu varsayalım. Bu yöneticiye yaklaşın ve açık bir mesajla konuşmaya başlayın: Bu pozisyonla ilgileniyorsunuz.

O iş için sizi geçerli kılan planınızı paylaştıktan sonra, kimlik bilgileriniz ve işe olan ilginiz, harekete geçirici mesajınız ile ortaya çıkarın. “Şirketinizde çalışmayı çok isterim ve eğer iş görüşmesi yapabileceğim … yöneticiyle benim bağlantı kurmamı sağlayabilirseniz sevinirim.” deyin.

Çok mu saldırgan? kesinlikle değil. İnsanlar, sorma güveni olanlara yardım etmeye isteklidir. Ağ görüşmesini böyle bir istekle tamamlarsanız, inanın o karar vericiyle görüşmeye gideceksiniz.

2. KORİDOR SOHBETİ

İş iletişimlerinin diğer bir temel unsuru, koridor sohbetidir. Harekete geçirme mesajına bağlı olarak, bir değişiklik veya kesinti durumu olabilir. Patronunun koridorda geçerken farkettiği ve birbirlerinize baktığını varsayalım. Bu karşılaşmaların çoğu zaman hiçbir yere gitmiyor. Değişiminiz şöyle olabilir: “Nasıl gidiyor?” “iyi”.

Patronunuzun sizin katılacağınız toplantıda olduğunu varsayalım. İkiniz koridorda göz teması kurdukça, ona şunları söyleyin: “Sunum konumdan haberdar duyduğunuzu biliyorum, bu projede ben çok heyecanlıyım.” Bu sizin mesajınız. Ama orada durmayın.

Artık patronunuzun ilk mesajınızla bir izlenim sahip olduğunuzda, harekete geçmeye devam edin. “Bu programa nasıl daha fazla kaynak ayırabileceğimiz konusunda sizinle konuşmak istiyorum. Bazı fikirlerim var…. Onları sizinle paylaşmayı çok isterim. ”Patron,“ Tabii ki, toplantı  yapalım ”diye cevap veriyor. Şimdi daha büyük bir şeye sahipsiniz.

3. SATIŞ GÖRÜŞMESİ

Muhtemel bazı müşterilerle konuşmak korkutucu olabilir. En zorlu konuşmalar yeni ve yüksek kapasiteli ticaret yapısı olan müşterilerle yapılılr. Çoğunlukla ilk temas telefonda yapılır. Onlara ulaşmada şanslıysanız ( tavsiyemiz), onlarla yüz yüze görüşün.

Açılış, arkadaş canlısı ve çok uzaktı. Mesajım her zaman iyimser ve davrandı. (müşteri iletişimi geliştirmede ve  müzakere eğitimimizin sizi veya ekibinizi nasıl destekleyebileceğini tartışmak için bu fırsattan memnuniyet duyarız). müşterinin kendileri hakkında konuşmasını sağlamak önemlidir -. Bu onları ortamda ısıtır ve size içgörü verir.

Ancak, benim harekete geçirdiğim bilgiler, harekete geçirme çağrısı olmadıkça işe dönüşmeyecek. Eğer sohbetteki bir sonraki adımı geçileceğini ve harekette geçmeye hazır olduğunu hissediyorsanız, “Peki ne zaman başlıyoruz?” deyin.. Bu cesur açıklama kendinize olan güveninizi de gösterir.

Ancak sohbetteki iş birliğinde tam olarak emin değilseniz, şöyle olabilir: “….. program sizi olmak istediğimiz bir işbirliğine dönüştüreceğini biliyorum.” Bu varsayım ki bu olumluya yakın: Müşterinin bu adımı kabul edecektir. Varsayalım. tamda az eminseniz, “Harika bir konuşma oldu. Bir sonraki adımımız nedir? Unutmayın ”Her üç durumda da, harekete geçmeyi öneriyorum ve bu eylemlerin hiçbiri“ hayır ”değildi.

4. E-POSTA İLE GÖRÜŞME

E-postalar ,açık bir mesaj ve harekete geçirici mesaj ile ele alınması gereken konuşmalardır. Bir projeyi, kapsamını, zaman çizelgelerini, maliyetlerini ve yansıtılan sonuçları özetleyen bir e-posta yazdığınızı varsayalım. Mesajınız, teklifinizin alıcıya büyük ölçüde yardımcı olacağıdır. Ancak mesajınızı altındaki son cümle  (ne yazık ki) “Herhangi bir sorunuz varsa, benimle iletişime geçmekten çekinmeyin” şeklinde kapatırsınız Bu tarz sonlandırma kelimelerini kaç kez duydunuz?

Harekete geçirme ifadenizde neden negatif bir şey var? Neden okuyucunuzun soruları olduğunu varsayıyorsunuz? Bunun yerine, çağrınızı olumlu ve somut hale getirin. “ Teklif-proje- öneri konumuzda ilerlemenizi onaylamanızı bekliyorum.”  Unutmayın: Bunu istemezseniz, (açıkça ve kuvvetle ) satın alma işlemini gerçekleştiremezsiniz. . Bu yüzden gönderdiğiniz her e-postaya güçlü bir harekete geçirici mesaj oluşturun. Ne istediğini söyle – bir toplantı, onay, finansman, bir çeşit taahhüt…

Kapalı kapıları açmalı ve sizi bir sonraki adıma geçirmelidir. İş konuşmanız ne olursa olsun, harekete geçirme çağrınız iletişimde önemli bir unsurdur. Olumlu ve kendinden emin olun – eğer yaparsanız, dinleyicileriniz ve okuyucularınız kendiniz hakkında daha fazla güven duyacaklardır.

Yazı bakışınızda bir değer yarattı mı? Çevrenizle paylaşın .Sosyal ağlarınızdan takip edin. hatta DD-Business.com bültenine üye olun. Zaman zaman özel dosyalar yayınlanır, yeni şeyler öğrenme fırsatını kaçırmayın

Posted in:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
X