İş Teklifini Yapmadan Önce 10 Soruyu Sormalısınız…

Yeni bir pozisyon için görüşmeler yaparken farkına varılmadan, konuşmalar sırasında karşımızdaki kişiye fazlaca odaklanılır. O an ki odağınız kişinin o iş rolünü doldurup dolmayacağı ve beklenen nitelikleri karşılayıp karşılamadığıdır. Sonuç olarak, görüşme anında şirketinizdeki olanakları ,ondan beklentileriniz ,onun kendi yeteneklerini anlatması ve kontrollü için çok fazla zaman harcarsınız.

Görüşme de süreçleri tamamladınız ancak yeni bir iş alacağınız kişi seçmekle konu bitmiyor. Onun çalışmaya başladığında neler yapacağı hakkında değil şirketin içinde uyumlu çalışıp çalışmayacağı ve işinde geçirdiği zamanlar içinde mutlu olup olmayacağını öğrenmeniz de gerekli. Onun, şirket içinde sadece neler yapacağı hakkında değil, aynı zamanda şirket için iyi bir uyum olup olmadığını, profesyonel hedefleri ve günlük işlerinde mutlu olup olamayacağını öğrenmeniz gerekir. Acaba o haftada 40-50 saat çalışma süresinde işi güzelleştirecek mi? / yoksa çekilmez hale mi getirecek? Bunu öğrenmenizin ötesinde bundan emin olmanız da gerekir.

Bir şirket ya da üstleneceği role uyum olup olmadığını öğrenmek için aşağıdaki bu 10 soru sormalısınız.

1- Bu iş rolünde beklentilerin ne?

Özellikle işinde, ilk üç ay boyunca, onun neler beklendiğini “bir anlamda” almak gerekir. Bu soruyu sorduğunuz ilk anlarda bile kendi aylık hedefleri hakkında size sorması bile “iş teklifini kabul önce” kendi başarısının anahtarıdır. Eğer net bir cevap vermediğini görüyorsanız , onun bu pozisyon için henüz net beklentileri belli değil demektir. Bu durumda KIRMIZI KART – Artık onu oyunun dışına atın.

Ancak tam olarak bir izlenim edinemediyseniz , bir hak daha verip bir alt soru daha sormalısınız. Bu soruya vereceği yanıt o kişiyi yeniden son kez değerlendirmek için yardımcı olacaktır. “Bu iş pozisyonda karşılaşacağı en büyük zorluk nedir?”

[ctt template=”3″ link=”5C4G2″ via=”no” ]İş görüşmesinde aday, zorlukları size hafifletiyorsa, çok dikkat edin. ilerde Büyük sorun yaşatacaktır[/ctt]

Eğer yanıt, zorlukları çok basite indirerek zorlukları size hafifletiyorsa ya da yok sayıyorsa buna çok dikkat edin. İşlerde sorunları kabul etmeden işe başlamak ilerde daha büyük sorunlar yaşatacaktır. Eğer sonuç ve izlenim elde ettiyseniz, o artık kesinlikle KIRMIZI KARTI hak ediyor.

2- Bir işte kişilikleri güzelleştiren nedir?

Bu soru kesinlikle bir zorunluluktur. Çoğu insan kolayca (ezberlenmiş gibi) işlerde başarılı olacağını düşündüğü kişinin türünü belirleyebilir.(tasvirler) Onların bu yanıtı size o kişinin iyi bir uyum içinde olup olacağını hakkında size daha iyi bir his verecektir. Bu kişinin şirket içinde uyum sağlamasının öncesi, düşüncesindeki kişilik tiplerini tespit etme ve bunlarla nasıl çaba sarf edeceğinin öğrenmenin en iyi sorularından biridir. Gelecek yanıtlarda başarılı kişi türü çizilemiyorsa “Kırmızı kart”.. oyun dışı.

Posted in:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
X