‘Takım olmak’ hakkında yanlış bilinen 3 Gerçek

Bir çift atın her zaman takım olduğunu söylemek kolay. Eğer ikisi de aynı arabaya bağlanmış ve aynı yöne bakıyor ve  birlikte çekiliyorlarsa belki. İnsanlara gelince, “takım” sözcüğü o kadar net değildir.

CEO’lar, genellikle şirketlerinde “ekibimiz” olarak onbinlerce insandan bahsediyor. Aslında iş dünyasında karşılaştığımız “ekip” lerin çoğu takım değil, sadece birlikte çalışacak bir sürü insan.

İş dünyasında takım kurmamızın tek nedeni, bireylerin tek başına yapamayacaklarını yapmaktır. Bazı ekip üyeleri, diğer ekip üyelerinin sahip olmadığı ancak ortak misyonun başarılması için önemli olan becerilere sahiptir. Peşinde olduğumuz şey, bir sürü beyin aynı yönde çekmesidir. Sinerji istiyoruz. Bire bir daha koyup sonuçta üçü elde etmek istiyoruz.

Kesinlikle bu mümkündür. Bu yazıyı okurken zaten şu anda bir yerlerde oluyor.

Ancak, arzu ettiğiniz sinerjiyi elde etme olasılığınızın ne zaman yükseldiğine ilişkin üç gerçek vardır.  Biz burada takım olmada ‘gerçek’ emek sarfederek ve gerçek takım faktörlerin olmadığını iddia etmek istiyoruz. Bir sürü insanı bir araya getirdiğinizde , bu üzerinde sihirli  “Takım” değnekle de olmuyor.

İyi takımlar zaman alır.

Takımlar birlikte nasıl çalışacaklarını öğrenmelidirler. Ekip üyelerinin birbirlerinin güçlü ve zayıf yönlerini bilmeleri gerekir. Üyeler, birbirlerine işlerini yaparken birbirlerine nasıl güvenileceklerini öğrenmek zorundalar. Bu bir gecede olmaz.

Ancak bir şey kesin. Bir takım olmak istiyorsanız, büyümek ve takım haline gelmek için yeterli zaman ayırmalısınız. Bunun Kısa yolu yok.

Boyut Hususu..

Etkili iletişim, büyük ekip çalışmasının özünde yer alır. İki kişilik bir ekiple oldukça kolay. Her kişi bir başkasını hesaba katmalıdır. Ancak üçüncü bir kişiyi, dördüncü ve beşinci kişileri ekleyin ve iletişim karmaşıklığı katlanarak genişler. Çoğu büyük işletme bu nedenle, ekipler daha küçük olmalıdır.

ekip psikolojosinde çalışan bir çok psikologta etkili bir ekip altı ila sekiz üye aşmaması gerektiğini söylüyor.  Bu açıkça mutlak bir sınır değildir; çünkü iş ve askeri takımlar biraz daha büyüktür ve oldukça iyi çalışmaktadır, ancak genelde küçük ekipler, ihtiyaç duydukları tüm becerilere sahip olsalardı, daha büyük takımlardan daha başarılı olabilirler.

Amazon’un CEO’su Jeff Bezos’un bile bu konuda bir kural var. Bir takıma beslemek için ikiden fazla pizza gerektiriyorsa ekip çok büyük olduğunu söylüyor.

Uzaklık Düşman mıdır?

En iyi, en etkili ekiplerin aynı yerde çalışması muhtemel. Ancak ekip üyeleri diğer çalışanları iletişimlerinde canlı olarak duyuyor ve görebilir hale gelince, ekip verimliliği artar. Aynı ekip mesafe arttıkça aralarındaki iletişim sıklığının katlanarak azalır. (Bknz  “Allen Eğrisi” veya “Propinquity Etkisi” )

Ekip üyeleri bir araya gelmezlerse, kolay sözlü değiş tokuşları daha katı ve daha resmi konuşmalarla değiştirme eğilimindeler. Küçük, taktiksel kararlarla ilgili hızlı, verimli tartışmalar yerine, konular sıraya girer ve daha sonra tartışılmayı bekler. Genellikle, daha sonra asla gelmez. Kişiden kişiye daha az iletişim, iletişimin özellikleri, iş tari- bleri veya kod gibi diğer şeylere indirilmesi demektir.

Alt çizgi

Bunlar gerçek, yasa değil. Eminim hızlı bir şekilde bir araya geldiğiniz, büyük veya uzak mesafelere yayılmış etkili ekiplerinizde vardır. Bu kolaydır anlamına da gelmez.

Posted in:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
X