Sunumu hakkında, yapan kişiye geri bildirim vermenin 3 faydası

Sunum yapan kişiyle 3 şeyi tartıştığınızda, bir sonraki sunumu için onun iş seviyesinin artırmasına yardımcı olabilirsiniz.

İş arkadaşınız, patronunuz veya arkadaşınız yaptığı sunumdan sonra size “sunumum nasıldı?” diye hiç sordu mu?
Muhtemelen, sunumun sıkıcı olduğunu düşünüyorsanız, düz bir tonla “harikaydı” diyebildiniz. Eğer gerçekten harika olduğunu düşünüyorsanız, coşkulu bir tonda “harika bir sunum oldu!” derdiniz.

Bir insanın yaptığı sunumları hakkında geri bildirim (görüş) vermek hassas bir işlemdir. Herhalde onları üzecek bir geri bildirim vermek istemezsiniz. Ve belki de gelecekte onları daha iyi bir konuşmacıya dönüştürmeyeceğinizi de biliyorsunuz. Öyleyse, onları inciltmeden  ve bir daha seferde “daha iyi” bir fark yaratacağınız , geri bildirimde nasıl bulunabilirsiniz?

Şimdi size ,takım arkadaşınıza sunumu hakkında, tamamdan iyiye veya çok iyiden mükemmel doğru bir gelişmeye ilham verecek, onlara  geri bildirimlerinizi vermenin üç yolunu tarif edelim. Özellikle takım çalışması yapan yöneticiler bu önerileri iyi okuyun..

1) UNUTULMAZ OLANI TARTIŞIN

Sunucunuza sunumu hakkında unutulmaz bulduklarını söyleyerek geri bildirmeniz le başlayın. Bu tarz ,geri bildirimlerinizi , konuşmayı büyük resmi seviyesine götürür; Bu, ayrıntılı yorumlar sağlamaktan çok daha etkilidir. Sunucunuzun muhtemelen herhangi bir anda davranışlarıyla ilgili hiçbir hatırası yoktur, bu nedenle ayrıntılara ilişkin geri bildirimler onları çok fazla dikkate alamaz. Örneğin, bununla konuşmacının sunumunda belirli bir ana bakmaya yönlendiririz. Konuşmacı, çok eğitimli bir sunucu olmadıkça veya sunumlarını titizlikle prova etmediyse, tam olarak nasıl hareket ettikleri konusunda bilinçli bir hafızaları / Hatıraları olmaz. Hangi ayağın üzerinde durduğunu ya da bu hareketi yaptıkları tam zamanı anlayamazlar.

Belirli anlar veya alışkanlıklar hakkında geri bildirimde bulunmak yerine, sizin için en akılda kalıcı olanı tanımlamanız gerekir. Bu şekilde, sunum yapan kişinin baskın mesajlarını anlamalarına yardımcı olacak düzeyde geri bildirim sağlıyor olacaksınız. Onlara en çok hatırladığınız şeyin tutkuları, inançları veya fikirleri olduğunu söylerseniz, konuşmacınızın büyük resme odaklanmasına yardımcı oluyorsunuzdur. Sahne takıntılarını ayarlamaya değil, yaratıcı davranışlara ilham verirsiniz.

2) ANAHTAR MESAJINIZI TARTIŞIN

Konuşmacınıza “Anahtar mesajınızın X olduğunu düşündüm” diyorsanız, sunumun en kritik kısmına kapıyı açıyorsunuz – mesajın ne olduğunu ve verilerin, grafiklerin veya tabloların ne olduğunu değil. UNUTMAYIN ..Günümüz iş dünyasında sunumlar sadece PowerPoint tarzında değildir . Üst düzey yöneticilere veya bir grup stajyere sunum yapıyor olmanız farketmez. Konuşmanızın anlamı olmalı. Nasıl düşündüğünüzü ve verileri işletmeyle alakası ve etkisi olan anlamlı mesajlarla nasıl birleştirdiğinizi göstermelidir.
Sunucunuza kilit mesajlarıyla ilgili geri bildirimde bulunarak, sunum yapan kişinin fikirlerini doğru seviyede, doğru hedef kitle için konumlandırmasına yardımcı oluyorsunuz. Onlara robotca ne yapmaları gerektiğini söylemiyorsunuz – düşüncelerini durumlarına uydurmaları için onlara meydan okuyorsunuz. Etkilerini arttırmalarına yardımcı olmak istiyorsunuz, konuşmasındaki cümleleri/ notlarını tercüme etmeyin

3) SUNUMU HAZIRLARKENDE, PAYLAŞIN

Ne kadar iyi bir niyetiniz olursa olsun ve kaçınılmaz olarak, sunumda bazen en iyi şeyleri en kötü şekilde ayarlanabilir. Tabii bu sonuçta, kendinizi suçlayabilirsiniz ancak bu bir çıkmazdır..  Daha verimli yol, o anda neden ayarlama yaptığınızı düşünmek olacaktır. Çok fazla ayrıntı var mıydı? Ben monoton muydum? Bazı şeyler gerçekten çok mu alakasız? Ancak sunumu düzenlemesinde, önemli anları belirleyip paylaştığınızda, yaşana bilenecek sorunlarınızı belirlersiniz.

Tabi ki şimdi sunumu yapan konuşmacınızı soruna yönelik çözümler hakkında, bunları düşündürmelisiniz – Dikkat edin!.. Onlara ne yapacaklarını söylemiyorsunuz.- Daha da iyisi, takım arkadaşınızın dikkatini, izleyicileri ile bağlantıya geçmeye karşı materyale odaklanmasına odaklıyorsunuz.

Bir daha ki sefere meslektaşınız / takım arkadaşınızı size “Sunumum hakkında ne düşündünüz?” diye sorduğunda, dilinizi ısırmayın ve “harika!” deyin. Bu makalede 3 yaklaşımı tartıştığınızda, iş arkadaşınız bir sonraki sunum başarısına yardımcı olursunuz.

Kim bilir, kendi sunumunuzu nasıl geliştireceğiniz hakkında bir iki şey bile öğrenebilirsiniz. Sunumlarda kendinizi daha da ileri taşımak isterseniz?

DD-Business.com , ileri sunum “kazanmak üzere” seminer programına bir göz atın. Karma katılımcılı programlarına katılın. Harika taktik ve deneyimler yaşayın

Posted in:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
X