Sunumu öldüren sunucu hataları

Bir çoğumuz berbat sunumları izlerken ve o salonlarda oturmak zorunda kalmanın acısını yaşadık. Belki sunum yapan kişi çok kötüydü. Belki de performans bir kum kadar kuruydu. Ancak  yüksek olasılıkla o sunumda, bizim duymak istediğimiz bilgileri  vermesi açısından, hiç bir şey yoktu.

Kabul etmek gerekir ki, sunumların bir çoğunun katılımcı kitlenin duymak istediği sorulara yanıtlamadığı ortaya çıkıyor. Sunum kötü olmasına rağmen, sunum yapan kişiler,  (sunumları boyunca eğer sunucu buna istekliyse ise) aslında düzeltilebilir. Asıl sorun şu, sunucuların yine büyük çoğunluğu slaytları atlamayarak sunum değiştirmek ve düzensiz hale getirmek istemezler.

Sunuculara aşağıdaki iki seçenek arasında seçim yapmalarını isterseniz:

“Sunum Stiliniz Nedir?”

1- İyi bir sunum slaytları izlemelidir.
2- İyi bir sunum slaytlar üzerinden geçebilir ve dolaşabilir.

İnsanların büyük çoğunluğu iyi bir sunumun slaytları takip etmesi gerektiğine, az bir kısmının ise slaytların arasından geçebilecekleri ve atlayacakları iyi bir sununun gerektiğini söyleyecektir.

Şimdi, büyük çoğunluğu söylediği “slaytlar iyi bir sıra izlemesi” görüşü aslında, disiplini korumaları ve sunumun yolunda gitmesindeki performanslar için mükemmel bir sonuçtur. Tıpkı konserde bir piyanistin repertuvarını sıralaması gibi.

Buradaki sorun; iş sunumlarının çoğu piyanistinin verdiği gibi performanslarda olmamasıdır. Çoğu sunucu, konsere gelenleri memnun etmek ve eğlendirmek için bir toplantı yapmaz; Bir çok soruya yanıt vermeleri istenebilir. Ve  sunum bu soruları yanıtlamazsa, slaytları dolaşıp sıraya geçmek ve dolaşmak istemiyorsanız, o sunum “bomba etkisiyle” patlayacaktır

Sunum sırasında belki bir yönetici, projenizin bütçenin altında olup olmadığını bilmek istemektedir. Sunumunuzda bu soruyu yanıtlarını, 34. slaytta görülmez; ya da  geri kalanı zaman çizelgeleri, Gantt grafikler, tahminler, vb…  Ne yapmalıyım? Sabırlı olun mı dersiniz? Bunun yanıtı ilk 33 slayt sunduktan sonra mı? Ya da ilk 33 slaydı atın ve 34 numaralı slayta doğru gidin.. Ne yazık ki, sunum stillerinde sunuma sadık kalmada görüşü olan usta sunucular (yüksek olasılıkla)  bu durumda (acı verici)  ilk 33 slayt geçilecektir.

Bazen izleyiciler, bir sunumu hazırladığı akışı şekilde slaytlarını sırayla izlemekten hoşlandıklarını söylüyor; çünkü sunum bu şekilde prova edildi. Ancak burada gerçekten yoğun hazırlık konusundaki bir sır var: Sunumu yalnızca bir şekilde yapabilirsiniz, çok hazır değilsiniz. Bir konser piyanistine, sahneye çıkmadan hemen önce parçalarının düzenini değiştirmeleri gerektiğini söylediniz mi? Önce hangi eseri çalacaksın? Parçalanır mı ve akıllarını kaybederler mi? Tabii ki değil. Parçalarının düzenini değiştirebilecekleri kadar iyi hazırlanmışlardır.

İş sunumcuları için gerçek hazırlığın testi budur. Malzememizi o kadar iyi bilmeliyiz ki, CEO 34 numaralı slaydı görmek istemiyorsa, 34 numaralı slayta soğuk bir ter atmadan atlayabiliriz. Başkan odaya girer ve büyük soruyu cevaplayabilsek projemizi daha agresif bir şekilde finanse etmeye hazırlanırsa ne olur? Aradıkları bilgiyi vermeden önce düzinelerce slaytta oturmalarını ciddiye alıyor muyuz?

Sunumlarımızın sorunları çözmek ya da sorularımızı izleyicilerimiz için cevaplamak için var olduğunu unutmamak önemlidir. Bu kadar. Kendimizi iyi hissettirmek ya da slaytlar yaparak cesaretimizi kutlamak için sunmuyoruz ; biz o odada, o insanlara sunumu hazırlıyoruz, başkalarına yardım ediyoruz. Belki izleyicilerimizin bir şeyler bilmeleri gerekir veya belki bir şeyler öğrenmeleri gerekir. Ancak izleyicilerimiz ne dinlemek isterse görmek istiyorlarsa, onlara vermeye hazır olmalıyız.

İyi akışı sağlayacak bir sunumu tasarlarken önemli miktarda enerji harcama sıkıntılıdır. Bunu yalnızca uygun sırayla sunabilirsek. Slaytlarımız muhteşem yapacak animasyonlar, videolar var ve istatistikler varsa sunum hiçbiri zaman ikinci sınıf olamz. Fakat eski felsefe sorusunu, “eğer hiç kimsenin umurunda olmayan bir soruyu cevaplayan bir sunum sunarsak, gerçekten bir sunum yaptık mı?”  Yanıtınızı sanki duyuyoruz gibi.. Hayır, hayır ,hayır

Posted in:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
X