Sunumdaki Konuşma Sesinizi, Daha Akıllı Yapın.

Size gelecek sıra için, kenarda bekliyorsunuz. Az sonra önemli bir konuşma yapmak için sahneye çıkmaya hazırlanıyorsunuz. Çoğu insan gibiyseniz, bu noktada sadece biraz gerginsiniz. Belki biraz çok gerginsiniz hatta dehşet içinde bile olabilirsiniz. Ve belki de kendinize soruyorsunuz, bu seyirci ile başarılı olmak için gerçekten daha akıllı, kendinden emin, baskın ve çekici olduğumu nasıl daha iyi anlatabiliriz?

Sadece daha yavaş konuşun.

Diyelim ki daha zeki olmak istiyorsun. Bu nispeten kolaydır: sadece daha yavaş konuşun. Bir çoğumuz nefes almak için nadiren durdukları usta sunucularda fark ettiniz. Tam tersi sanki az sonra mikrofonu kendilerinden alınmasından korkan başkaca sunuculara tanık oluruz. O anki atmosferi sürekli konuşarak doldurduklarını .. Görünüşe göre, o konuşma sesin bir şeyleri işaretlediğini değil, bir uzmanlık eksikliği olarak değerlendiriyoruz.

Dolayısıyla, IQ’nuzun tahmin edecek izleyici kitlesi tarafından arttırmak için, yavaşlayın, duraklamalara başlayın ve nefes alın. Buna ek olarak, biraz daha yüksek sesle konuşmak da size daha akıllı bir ses çıkarmanıza yardımcı olur.

Güvene ne dersin?

Burada erkekler ve kadınlar arasında bir fark var – daha emin olmak için, hem erkekler hem de kadınlar daha yüksek sesle konuşurlar, ancak erkekler seslerinin sesini yükselir ve kadınlar daha düşüktür.

Ve sonra hakimiyet var. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, hem erkek hem de kadınlar için belki de daha yüksek ve daha yavaş bir şekilde burada yardımcı olur. Güvenin en önemli farkı, her iki cinsiyetin seslerinin daha düşük seviyelere geldiğinde daha baskın olduğu algısıdır.

Son olarak, çekicilik bir cinsiyet diğerinden daha kolaydır. Kadınlar seslerini azaltarak ve onlara daha iyi ses getirerek kendilerini daha çekici hale getiriyorlar. Bununla birlikte, aynı hareket erkekler için geçerli değildir, ne cinsiyet ne de erkeklerin seslerini azalttıkları takdirde daha çekici olduğunu düşünmemektedir.  O zaman Tenorlar için iyi haber!

Özetle, insanların sesini, erkeğini ya da kadınlarını daha yüksek sesle, yavaşça ve daha düşük bir sesle konuşarak zekasını ve hakimiyetini nasıl değerlendirdiklerini iyileştirebilirsiniz. Güven, daha yüksek bir ses gerektiren erkekler için aykırıdır.

Siniriniz..

Gücü dinleyici kitlesine yansıtmak için bir araç olarak düşünürken aynı zamanda bir meydan okuma var. Ve bu yazının başlangıcındaki senaryo tarafından ima edilir: sinirleriniz.

Sahne korkusunun daha az belirgin sonuçlarından biri, ses tonlarınızı germenizdir ve bu da sesinizi yükseltir ve daha hızlı konuşmanızı sağlar. Bu nedenle, performans kaygısı sayesinde, çok hızlı ve gıcırtılı bir sesle konuşmak için doğal eğilimin üstesinden gelmeniz gerekiyor.

İşte bu problemle savaşmanıza yardımcı olacak basit bir numara. Cep telefonunuzda normal olarak, konuşarak, konuşarak birkaç parçacığı kaydedin. Ardından, sahneye çıkmaya hazır olduğunuzda, kulağınızda o kısa kaydı oynatın. Kendi sesinizin sesi, rahat, sakin olmanıza yardımcı olacak ve atışınızı doğru yapacak.

Daha sonra, derin nefes al, sahnede dışarı çık ve – zaman ayır – tüm odaya bunu söyleyebilecek kadar sesli bir sesle konuşmaya başla.

iş yaşamında sıklıkla sunum yapan veya kariyer yaşamında üstün sunum becerileri sahip olmada hevesli profesyonelseniz, Brief ve Konkur stratejileri ile dolu “kazanmak üzere” sunum becerileri  programına katılmanızı öneririz. Yazıyı beğendiyseniz, çevrenizdeki insanlarla paylaşabilirsiniz de.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
X