Satış Yöneticileri, Sıcak Düşünür…

Şirket yönetim toplantılarında katılımcıların farklı düşünme tarzları ve yönetim pozisyonlarına göre farklılıkları çoğunlukla yoğun tartışmalara neden olur. Sorulan sorular ve aranan yanıtlardaki farklılıklar aslında düşünme alanlarının farklılıklarında kaynaklı olduğunu biliyor musunuz?

Dağınık, karmaşık şeyleri, temiz ve basit yanıtlamak gibi harika bir şey yoktur.

Bilim adamların (özellikle nörobilim) beynimizin her iki tarafının farklı çalıştığına dair bir çok (bir kitaplık dolduracak kadar) bilimsel çalışmalarına tanık oluyoruz. Genelde beynimizin sol tarafı -ben soğuk tarafı diyorum- analitik ve mantıksal tarafı ile asi ve coşkulu yaratıcı sağ tarafını- sıcak tarafı– kullanmada kişilik oluşturduğunu ve hatta ekip çalışmalarında da bunu takip ettiğini öğreniyoruz.
Kısacası iş yaşantısında insanların iş pozisyonu ve başarılarının da beyninin hangi tarafı kullandıklarına bağlı… Buna göre;

[ctt template=”2″ link=”bw4yf” via=”yes” ]İş yaşantısında insanların iş pozisyonundaki başarılarıları beyninin hangi tarafı kullandıklarına bağlıdır…[/ctt]

SOL TARAF -Soğuk Beyin-

Düşünce alanı olarak ağırlıklı beynini sol tarafını (lop) kullananlar, düşünme sırasında elde ettikleri bilgiyi sıra halinde işliyor. Genel yönetimler analitik düşünceyle (sol beyin) işlerini organize ederler. Eğer siz bir şirketin CEO veya CFO görevinde iseniz, o zaman büyük olasılıkla,sol tarafınızı kullandığınız için oradasınız.Elde ettiğiniz bilgiyi sıra halinde işliyor,dilsel (işitsel) olarak düşünür ve çizgisel bir yapıda kullanıyorsunuzdur.Finansal analizleri kullanarak, işletme sermayesinin ters gitmesini önlemek için bilgisayar verileriyle düşünüyorsunuz demektir.Beyninizin soğuk tarafı çarpım tablosunu saymaya ve okuyan gibi görevleri ilgilenir. Ezberletilmiş sözlere güvenir.

SAĞ TARAF -Sıcak Beyin-

İş yaparken veya düşünürken çoğu zaman küçük bir destekleyici gösterge ile (bazen hiç destekleyici bile olmadan) kararlar alabilir. Eğer bir şirketin satış yönetim kadrosu ve yönetiminde iseniz,Sizde yüksek olasılıkla beyninizin sağ tarafını kullanıyorsunuzdur.Satış yöneticileri diğer iş yönetici ve üst yönetimlerden farklı düşünür.Satış yönetiminde yer alan yöneticiler ise (Sıcak sağ beyin) büyük resme bakıp bütünsel yaklaşımlar sergiyor.Ezberletilmiş bilgilerden ziyade tahmin etme yönü ile öne çıkar.

Somut ve soyut kelimeler beyinde farklı işleniyor…

Posted in:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
X