Daha güçlü soru sormak mı? 7 Anahtar öneri..

Kariyerin başlarında, başarınızın anahtarı “yüksek olasılıkla” doğru yanıtları vermekti. Yöneticinizi bir sorusu varsa, cevabı almamı ya da nereden alacağını bilmeni isterdi. Kariyerlerinde ilerleyenlerin en hızlısı en çok cevap verenler gibi görünüyordu.

Ama kurumsal merdiveni yükselmeye başladığımda, başarının anahtarının değişmeye başladığını keşfettim. Doğru sorulara sahip olma ve doğru sorulara sahip olma konusunda giderek daha az şey oldu .

Google’da, yanıtlar kolay kısımdır. Hemen hemen her şeyi arayabilir ve neredeyse anında cevap alabilirsiniz. Ancak bu sadece doğru soruları nasıl sorabileceğinizi biliyorsanız gerçekleşir.

Başarılı bir lider olacaksan, iyi sorular sormayı öğrenmen gerekecek. İşte bu beceriyi bir sonraki seviyeye taşımak için yedi ipucu.

1. Açık uçlu sorular sorun
“Evet” veya “hayır” diyebileceğiniz sorular kapalı-uçludur. Tartışma oluşturmazlar ve nadiren herhangi bir kavrayış elde etmezler. Açık uçlu sorular sorarak, çok daha ilginç bilgiler elde edersiniz.

Örneğin, “Sonuçlarınızdan memnun musunuz?” Diye sormak yerine, “Neden yaptığınız sonuçları aldığınızı düşünüyorsunuz?” Diye sorabilirsiniz. İlk soruya sadece “evet” veya “hayır” yanıtı verilebilir. soru yansımayı davet eder ve bir tartışma başlatır.

Başarılı bir lider olacaksan, iyi sorular sormayı öğrenmen gerekir.

2. Varsayımların arkasına geçin
Her iş kararı varsayımlara dayanmaktadır. Bu varsayımları anlamıyorsanız, kötü bir karar verebilirsiniz. Önce kendinize ve sonra meslektaşlarınıza – “Bu senaryoda neyi varsayıyoruz?” Diye sormak yararlı olur.

Posted in:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
X