Süpermarketlerin “Tuzak” mimarisi…

Süpermarketler mimarinin plan gücünü en belirgin ve başarılı uygulandığı yerlerdir. Perakende satış mağazaları yani market içi alanlardır sanırız. Özellikle daha fazla satış yapmak ve karlılık artışları için perakendeciler için yüksek kontrollü market içi alanların her bir parçası oldukça hassas ve verimli konumlandırılır.Marka üreticileri de iyi analiz eder.

Mağaza içi tüketicileri yönlendiren bu planlama gücü,tüketicilerin satın alma sırasında ,yeni alma dürtüsü yaratacak yönlendirmelere yol açar.Mağazada alışverişe gelen tüketici kendini bu aminyans içinde özgür hisserken,aslında bu plan düzenini izlemek durumunda olduklarını farkına varmıyorlar.

Bu makalede,süpermarketlerin “tuzak”mimarisinde marka yönetimlerin nasıl fayda sağlayabilecekleri ip uçlarını paylaşmak istiyoruz.

1-Altın bölge;

Bunlara bazen “son darbe satışı” ve “satış kapma” olarak ta nitelendirdiğimiz,uzun kasa bekleme kuyrukları alanlarıdır.Sıra halinde kasada bekleyenler için,para öderken bir şeyleri de tamamlama (kasiyer satışları),çoğu zaman çikolata-şekerleme sevenler için bir tuzak ve kategorisini bir türlü bulamayan ürünlerin satışı için mükemmel yerler.(piller-prezervatifler vb)

2- Shoping bölge;

Ahşap kaplamalı güzel bir aydınlatılmış bir koridorda,bir şarap veya bal alanından geçtiğinizi düşünün.Rüya etkisi yaratacak bu alanlarda daha yüksek karlı ve daha pahalı ürünleri satışını yapabilirsiniz.Bunun tam tersini düşünün.Nasıl ki soğuk ve depo niteliği bir ortamda cilt bakım ürünü satılmıyorsa… Shoping alanlarında özel ürünlerin satışı bu nedenle konfor ve güzellik unsurlarını deestekleyen bu alanalarda satılması uygundur.

3- Raf başı-Gondol;

Genelde rafların başı veya sonunda yer alan,özel raf alanlarıdır.Genellikle yeni ve promosyonel ürünler için kullanılan bir marka alanıdır.Hiç bir fiyat ve promosyon uygulaması olamasa bile bir markanın 1/3 satışının yapabildiği kiritik satış alanıdır.Ancak bu alanların perakendeci-marka yönetimleri arasında maliyet pazarlığı ve bir çoğu zamanda sıradanlık oluşmuş raf alanlarıdır.

4.Raf seviyesi ;

Buna göz seviyeside denebilir.Buradaki mantık raf satışında en iyi satış yeri 1.6 cm.yükseklikte gelmesidir.Bu doğal olarak insanın bel ve gögüs seviyesi anlamındadır.Genellikle listeleme bedeli meraklısı süpermarketler bu konuda pazarlık yapar.Bazı marka üreticileri ürün girişinde,bunun için farklı bedeller ödeyerek,satışlarını artırabilir.

Posted in:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
X