Raf savaşları.. Büyük bir Perakendeciye Nasıl Gidilir?

Ürününüzün uluslararası bir marka haline geleceği günü hayal edin . (bunu hep yapın!) Markanızı hayalinizdeki yere ulaşması içinde , ürününüzü özellikli bir hale getirmelisiniz ve (raf savaşları ) ve büyük bir perakendecilerde yerinizi almalısınız.

Perakende dağıtımı için eğer bir arayışınız varsa ve Google’dan bir arama yapabilirsiniz. Büyük bir perakendecilerle, işbirliği yapma konusunda ve nasıl bir şey olacağına dair çok fazla bilgi  bulabilirsiniz. Çok sayıda makalede okuyabilirsiniz. Hatta orada büyük bir perakendeci girişinin nasıl olacağı konusunda satış kanal uzmanlarıyla da karşılaşırsınız.

Tabi bu seçenekte, işler bilimden ziyade karmaşıklıklar içeren sanattır. – Bu seçenekte hiç kimse, bir ürünün/ markanın nasıl özel olabileceğini ne olduğunu tam olarak açıklayamaz. Burada sunacağımız ikinci seçenek daha ulaşılabilirdir. İşte yazının odak noktası da budur. İşte ürününüzün dağıtım kanallarındaki satış hayallerinizdeki perakendecilere sunmak için kullanabileceğiniz bazı pratik ipuçları .

Araştırma yapın.

İlk saha çalışması, kapsamlı bir araştırma ile başlar.

Öncelikle, ürününüz hakkında bilmeniz gereken her şeyi bildiğinizden emin olun. Hedef müşterin kim? Ürününüzün dönüşümü nedir? Günde, ayda ve yılda kaç birim satıyor? Perakendecileri yarattığı izlenimler de, ürününüzün popüler olup olmayacağını kanıtlayacaklardır. Bu nedenle elde edeceğiniz çok sayıda bilginin / verinin  sizde olduğundan emin olun.

Ardından, ürünün perakendecinin satış kanalına uygunlundan emin olun. Hedef müşterileriniz o mağazada mı alışveriş yapıyor? Ürün seçiminiz (ambalaj, boyut) mevcut bir boşluğu doldurur mu? (Ürününüz mevcut bir ürünle çakışıyorsa, muhtemelen satıcı için değerli değildir.) Ürününüz mağazada satılacaksa hangi rafta durmalı? (kategori yönetimi)

Son olarak, fiyatlara bakın. Ürün fiyatınız mağazanın genel fiyat aralığıyla uyumlu mu?

Araştırmanızı yaptıktan sonra, her şey tamamsa kapıları çalmaya başlamanın zamanı.

Alıcılarla konuş.

Perakende satın almacıları, rastgele ürünleri denemek / yeni kazançlar için zaman zaman (bazı kanallarda sürekli) arayış içinde oluyor.. Bu da, her yeni gelen satış / ürün taleplere karşı dikkatli olmaları anlamına geliyor.

Bu aşamada, bir alıcıyla yüz yüze görüşme yapabileceğiniz sürece, neredeyse her şey devam eder. İletişim kurmak için bulabileceğiniz LinkedIn, telefon aramaları, e-postaları (tanıtım/ bülten) veya başka bir yolu deneyin. Bir cevap almadan önce birkaç kez denemeniz gerekebilir. Satıcıyla doğrudan bağlantı kurarak veya daha fazla bilgi almak için resmi web sitesini veya Google’ı arayarak alıcıların (satın almacının bilgisi de dahil) bir bilgi listesini alabilirsiniz. Farklı sektörlerden yöneticilerden de bu bilgileri alabilirsiniz.

Bu aşamada, kısa ama ikna edici olabilmek için, kısa özet ve ürününüzün neden tanıması gereken bir şey olduğunu açıkça anlatan birkaç ayrıntıyı dahil etmek isteyeceksiniz. Tek ihtiyacınız olan bir alıcı ile yüz yüze görüşme yapmak.

Toplantınızı aldıktan sonra, sunumunuzu yapmanın zamanı geldi.

İkna edici bir sunum yapın.

Önemli anlar. Sunumunuz da, ürününüzün diğerlerinden daha iyi olduğunu kanıtlayan güçlü, ikna edici ve gerçek rakamlarla dolu olması ve perakendeciye büyük fayda sağlaması gerekiyor.

YAZININ DEVAMI>>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
X